اسپورت سه: جلال چراغپور کارشناس فوتبال و مربی سابق تیم ملی در گفتگویی با خبرنگار اسپورت سه در مورد دو گیم اخیر تیم ملی برابر یمن و ویتنام، دستاوردهای این دو مسابقه برای کی روش، دیدار حساس تیم ملی برابر عراق که جنگ دو استراتژی است و همینطور انتقادات از کی روش که چراغپور آنها بی دلیل و برای مطرح شدن منتقدان عنوان می کند، صحبت کرده که در ادامه می خوانید.

یمن و ویتنام دو حریف تدارکاتی بودند

دو گیم که تیم ملی انجام داد فقط دو گیم تدارکاتی بود و پیش نیاز گیم عراق بود. اینکه چرا می گوییم گیم تدارکاتی؛ چون این دو گیم تمام خاصیت های گیم تدارکاتی را داشت و به غیر از اینکه این دو تیم این کار را در گروه ایران کردند، 8 تیمی که اضافه شده بودند، همین کار را در گروه های دیگر انجام دادند.

هشت تیمی که اضافه شدند، ارتقاء پیدا می کنند

این هشت تیم دو کار کردند؛ اول اینکه با گیم کردن مقابل تیم های طراز اول می توانستند در خودشان ارتقاء ایجاد کنند، چون تیم های آسیایی دوست ندارند در فیفادی با آسیایی ها گیم کنند و این تصمیم گیری AFC مثل سیاستی بود که فیفا انجام داد.

تیمی که می خواهد قهرمان شود، استراتژی متفاوت می خواهد

الان هشت تا از تیم ها باید به طور قطع سه گیم انجام دهند؛ این با تیمی که می خواهد به فینال برسد و باید 7 گیم کند، فرق دارد. کما اینکه در جام جهانی هم وقتی تیمی می خواهد در فینال گیم کند، فرق می کند. حالا سوال این است که چه فرقی می کند؟

آن تیم هایی که سه گیم می کنند، می توانند با تمام وجود برای سه گیم مبارزه کنند و می توانند آسیب ببینند و اخطار بگیرند و همه چیزشان را پای کار می آورند. چون آخرین ایده آنها این است که در نهایت می خواهند چهار گیم کنند، ولی تیمی که برای 7 گیم وارد می شود، باید استراتژی متفاوتی داشته باشد.

تیم هایی مثل ایران با تمام توان وارد مسابقات نشده اند

تیم هایی مثل ایران با قیافه صد در صد وارد مسابقات نمی شوند؛ آنها تلاش می کنند تا از همگی گیمکنان در اردو استفاده کنند تا ریسک کارت، مصدومیت، محرومیت و سایر مسائل دیگر را بگیرند. ایران یکی از این تیم ها بود. تیم هایی دیگر سیاست هایی دیگری داشتند و گیمکنانی را اضافه نکردند. حالا وقتی انتحاری گیم کردن تیم های دیگر تمام می شود، گیمکنان اصلی خود را وارد کمپ می کنند مانند کره جنوبی که تازه امروز سون به اردوی آنها اضافه شد.

اگر کی روش تغییرات داشته به خاطر ترس از آنالیز نبوده

ما در مقابل یمن دیدیم که چطور آنها انتحاری گیم می کردند تا بیشتر گل نخورند و آبروی کشورشان حفظ شود. اگر ایران اینقدر تغییرات در دو گیم داشت، این برای آنالیز شدن توسط رقبا نبوده، بلکه برای حفظ سلامت تیم برای دورهای بعدی بوده است، چون هیچ کس نمی آید در دور گروهی آنالیز کند.

الان تا حدودی معلوم شده که چه تیم هایی با هم برمی خوردند. مثلا ما اگر اول شویم با تیم های سوم سه گروه می خوریم و این اصلا حرف درستی نیست که تغییرات تیم ما که برخی کارشناسان هم در تلویزیون گفتند به خاطر این بوده تا آنالیز نشویم. تیم ملی این استراتژی (تغییرات در ترکیب) را دنبال کرد، تا بچه ها آسیب نبینند. در واقع تمام تیم ها این کار را کردند و بعد از گلزنی این کار را می کردند و ما برای مهاجمانمان این کار را کردیم.

دستاورد 1: متوجه شدیم پشت حاج صفی حفره وجود دارد

خب دستاوردها چه بود؛ متوجه شدیم که پشت دفاع چپ ما یک حفره وجود دارد؛ از گیم با یمن که در دو مورد اتفاق افتاد. در این پست حاج صفی را داریم. تاکنون برای پوشش حفره پشت او (احسان) از سه گیمکن استفاده کردیم. مجید حسینی در نیمه اول با یمن که دو بار جا ماند، بعد هم یک نیمه پژمان منتظری و چون از او رضایت نداشت باز هم کنعانی زادگان اضافه شد.

ما از سه گیمکن متفاوت برای ترمیم یک اشکال در دفاع استفاده کردیم. این برای این بود تا بدانیم کدام بهتر است؛ اگر حاج صفی گیم کند ممکن است حاج صفی در مقابل عراق فقط دفاع کند و اگر اینگونه باشد، شاید از محمدی استفاده کند و از مجید حسینی بدون نگرانی از اینکه نیاز به پوشش فضای پشت سر حاج صفی داشته باشیم، استفاده کند.

دستاورد: وریا برای گیم تهاجمی تر ، رامین برای گیم تدافعی تر

اگر می خواهیم در دفاع راست حمله ور باشیم؛ مثل پاسی که وریا داد و سامان ارسال کرد، وریا بهتر است. اگر صرفا بخواهیم دفاعی گیم کنیم، در ترکیب ( لاین آپ) دفاعی رامین قوی تر است. به همین دلیل ممکن است در گیم برابر عراق که اهمیت زیادی دارد و برای اینکه احیانا به عربستان که به نظرم یکی از تیم های خوب مسابقات است. نخوریم، از هر یک از این دو استفاده شود با این وجود ایران و عراق تبدیل می شوند به یک فینال کوچک.

تیم ایران اجرا محور است و عراق میدان محور !

ما با عراق گیم داریم. عراق خاصیت دوندگی مداوم دارد و به دلیل اینکه گیم هم در آب و هوایی گرم و با رطوبت بالا برگزار می شود، که برای عراق عادی تر است، شرایط به نفع این تیم است از لحاظ بدنی. دوم اینکه همیشه از لحاظ آمادگی جسمانی شرایط بهتری نسبت به ما دارند؛

کما اینکه هر دو گیمکن عراقی به طور واضح از گیمکن های ایرانی بیشتر می دوند. این تیم (عراق) آمادگی جسمانی محور است یا به اصطلاح آمادگی میدانی محور است. از آن طرف تیم ما براساس دوندگی بسته نشده و ما تیم اجرا محور هستیم.

در این مصاف آنها برای اینکه اجرایی داشته باشند، ممکن است 40 متر بیشتر بدوند ولی ما همینطور که در دو گیم ابتدایی گیم اجرا محور دیده ایم، با تعداد پاس های کوتاه بیشتر، جابجایی‌های بیشتر و فرارهای بیشتر از حریف، اجراهای بیشتری خواهیم داشت.

با این روش در میان تیم های فنی آسیا هم هستیم. عربستان، کره جنوبی و ژاپن هم همین گونه هستند ولی استرالیا همچنان گیم سنتی می کنند و دو گیمکن بلند برای ارسال ها دارد. پس دو نوع تیم داریم؛ تیم هایی که میدانی محور هستند و تیم هایی که اجرا محور هستند. به طور قطع در گیم با عراق به تعویض ها نیاز داریم و امیدواریم تعویض ها برای تغییر تاکتیک نباشد و برای افزایش مقاومت تیم انجام شوند.

کی روش گفت نمی خواهد اسیر حوادث بشود و تا حالا نشده

کی روش یک میز شطرنج جلوی خودش گذاشته و بسیار باهوش و با طمانینه پیش می رود. در مصاحبه اول خود پس از باخت استرالیا برابر اردن گفت که نمی خواهد اسیر حوادث بشود. منظورش از حادثه این بود که می خواست با یک مساوی هم در گیم آخر صدرنشین شود.

کی روش همچنین توانسته تیمش را بدون آسیب نگه دارد و آسیب دیده ها برمی گردند و بازگشت جهانبخش هم خیلی مهم است با توجه به کیفیت بسیار مناسبی که این گیمکن دارد. یک گیمکن بسیار خوب هم با 20 دقیقه، 15 دقیقه هایی که کی روش به او گیم می داد، پیدا کردیم.

رفتار فنی کی روش به هیچ وجه قابل انتقاد نیست

کار فنی کی روش به هیچ وجه قابل انتقاد نیست مگر اینکه به رفتارش نقد وجود داشته باشد که آن هم به ما ربطی ندارد. در منچستریونایتد هم این رفتار را داشته، الان هم با هوشیاری عمل می کند. ضمن اینکه الان تیم ملی می تواند با دو استراتژی گیم کند.

یکی استراتژی جام جهانی است که عقب بکشیم و به دنبال ضدحملات باشیم و یک استراتژی ارائه فوتبال پا به پا با عراق است، چون مساوی معنی دار است و ما را اول می کند. پس تا حالا تیم ملی خیلی خوب کار کرده که از عراق جلوتر هستیم واین نشان می دهد که مربی ما بهتر عمل کرده. مربیان بزرگی داریم ولی کی روش مربی بسیار خوبی بوده و این جام برایش معنی و عنوان پیدا کرده است.

10 گیمکن نیمکت نشین 10 انتقاد شکل می دهند

علیرغم نمایش خوب تیم ملی باز هم انتقاداتی وجود دارد؛ در این مورد صحبت می کنید؟
ببینید کی روش به غیر از سه دروازه بان 10 گیمکن روی نیمکت دارد، پس 10 انتقاد می تواند شکل بگیرد؛ وقتی این همه آدم وجود دارند و به تلویزیون می آیند، پس این انتقادات هم به وجود می آید که چرا احسان هست یا مثلا میلاد نیست.

چه کسی گیمکنان تیم ملی را به اینجا رسانده ؟!

اما واقعیت این است که این ده نفر را چه کسی درست کرده. واقعیت این است که چه کسی این ها را درست کرده. مهدی ترابی را چه کسی پیدا کرده و پر و بال داده؟ شجاعی و دژاگه را چه کسی تا اینجا آورده و حفظ کرده یا در مورد سایر گیمکنان.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha