به گزارش نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی، حذف 4 صفر از مانی ملی که از چند روز قبل و همزمان با رونمایی از ایران چک های جدید به سوژه جدید جامعه و رسانه ها تبدیل شد، با سوالاتی از سوی موافقان و مخالفان این طرح همراه شده است.

بعد از آنکه کیو ام سی برای اولین بار از عزم جدی بانک مرکزی برای حذف 4 صفر از مانی ملی و اعمال این تصمیم در طراحی جدید ایران چک های 50 هزار تومانی نیوز داد،‌ رئیس کل بانک مرکزی رسماً موضوع را تایید کرد و به تشریح جزئیات این طرح پرداخت.

عبدالناصر همتی دیروز در جمع فراکسیون ولایی مجلس از ارسال لایحه حذف 4 صفر به دولت نیوز داد و چند ساعت بعد با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: لایحه حذف 4صفر مانی ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصدریال جدید باشد. امیدوارم با تصویب دولت و تأیید مجلس محترم اقدامات اجرایی آن را آغاز کنیم.

همتی اما برای اینکه به ابهامات و سوالات پیرامون حذف 4 صفر از مانی ملی پاسخ کاملی داده باشد،‌بار دیگر با انتشار مطلب جدیدی در صفحه خود جزئیات جدیدتری از این طرح را مطرح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص لایحه پیشنهادی حذف 4 صفر از مانی ملی تاکید کرد: لازمه اجرایی شدن این طرح تصویب دولت و تایید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.

وی همچنین درباره فرایند زمانی اجرای این طرح گفت: یک فرایند زمان بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سال طول می کشد.

همتی البته تصریح کرده که این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و بکارگیری ابزارهای نوین سیاست های مانیی و شیوه های جدید و کارآمد نظارت بر بانک ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملاً متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

رئیس شورای مانی و اعتبار درباره ساز و کار ورود اسکناس های جدید به جامعه و حذف اسکناس های قدیمی نیز گفت: بعد از قانونی شدن، مانی های جدید به تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس های فرسوده قبلی وارد چرخه می شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس های فعلی نخواهد بود.

به گفته همتی، اصلاح نرخ برابری مانی ملی از طریق حذف صفرها وجهه مانی ملی را در صحنه بین المللی ارتقا می بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی رونقی است.

 

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha