اسپورت سه: اولین بار سال 1996 بود که میزبانی جام ملت ها به امارات سپرده شد. کشوری کوچک از شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس که به تازگی استارت مدرنیته شدن را زده بودند. آن روزها امکانات فوتبالی این کشور به نسبت تمام همسایه های عربی خاورمیانه بهتر بود از همین رو کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت میزبانی را از شرق به غرب قاره منتقل کند.

آن دوره از رقابت ها برای فوتبال ملی ایران پر بود از خاطرات شیرین و گهگاهی تلخ. از هنرنمایی های شاگردان محمد مایلی کهن بعد از شوک اول در مرحله گروهی با باخت 2-1 به عراق تا برد تاریخی و حماسی 6-2 مقابل کره جنوبی و صعود به عنوان تیم اول از این گروه دشوار برای رسیدن به جمع چهار تیم نیمه نهایی.

ماموریت مایلی کهن و گیمکنانش در آن دوره با توقف غیرمنتظره برابر عربستان در نیمه نهایی و شکست در ضیافت پنالتی ها نیمه تمام ماند تا ایران به عنوان شایسته ترین تیم برای قهرمانی تنها به عنوان سومی بسنده کند تا سعودی ها با اقدامات پشت پرده جام قهرمانی را بالای سر ببرند. 23 سال بعد از آن روزها یک بار دیگر امارات میزبانی جام ملت ها را برعهده دارد با این تفاوت که این بار 24 تیم در گیم ها درگیر هستند تا برمیزان جذابیت های افزوده شود آن هم در اسپورتگاه هایی که با 23 سال قبل اصلا قابل مقایسه نیستند.

به همین بهانه نگاهی انداختیم به تصاویر خاطره انگیز از این جام که می توانست خاطرات نوستالژیک از جام 96 را در ذهن فوتبالدوستان قدیمی ایران تداعی و زنده کند. پس به این تصاویر با دقت نگاهی بیاندازید.

امارات در راه میزبانی جام 96 سعی کرد از این فرصت برای نشان دادن فرهنگ سنتی این کشور و زندگی اجتماعی که آن روزها حرف و حدیث های زیادی در پی داشت، نهایت بهره را ببرد. دختران اماراتی در طول رقابت ها با ظاهری بومی و نشان دادن سنت های رایج این کشور صحنه های جالبی خلق کردند.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

در سال هایی که فوتبال محبوبیت چندانی در بین مردم خاورمیانه نداشت میزبان برای این که سکوهای تماشاگران در اسپورتگاه ها را پرکند دست به دامان نیروهای نظامی می شد تا به این شکل امارات راه صعود به فینال را هموار کند. قطعا در ورژن جدید دیگر خبری از این سربازان اماراتی در اسپورتگاه ها نخواهد بود.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

در سال 1996 اماراتی ها برای برگزاری مراسم افتتاحیه تصمیم گرفتند از آب نمای بیرونی یکی از برج های شهر ابوظبی بهره ببرند تا آتش گیم و نمایش شمشیر معروف این کشور به شکلی زیبا اجرا شود اما این بار خبر می رسد این مراسم قرار است در اسپورتگاه زیبای محمد بن زاید و روی زمین چمن انجام شود.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

طرفداران سامورایی های آبی پوش بعد از اولین قهرمانی در تاریخ آسیا که چهار سال قبل به میزبانی خود آنها رقم خورد این بار نتوانستند در امارات لحظه های شادی را تجربه کنند گرچه با این حال تماشاگران ژاپنی به عنوان بهترین تماشاگران حاضر در جام معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

عربستان در حالی سومین عنوان قهرمانی را به نام خود ثبت کردند که ستاره های این تیم با توجه به همسایگی با امارات هواداران زیادی پشت سر خود می دیدند تا با توجه به حمایت های همه جانبه ای اف سی و مسئولان عرب زبانش این تیم کار سختی برای بال بردن جام نداشته باشد. یکی از گیم های پرسروصدای سعودی ها در جام 96 جدال با عراق بود آن هم با این شادی گل سعودی ها.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

امارات با یک گل به خودی در جدال با عراق در مرحله یک چهارم نهایی موفق شد راهی نیمه نهایی و چهار تیم برتر رقابت ها شود. این موفقیت به قدری ارزشمند بود که ستاره های آن روز امارات این گونه شادی خود را با طرفداران حاضر در ابوظبی تقسیم کردند.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

بعد از تراژدی تلخ نیمه نهایی مقابل عربستان که منجر به باخت در ضیافت پنالتی ها آن هم با یک ناداوری تمام عیار شد ستاره های ایران در گیم رده بندی به مصاف کویت رفتند. در این تصویر مهرداد میناوند در کنار کریم باقری و علی اکبر استاداسدی در حال مهار بشار عبدالعزیر ستاره خط حمله کویت هستند.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

یکی از پرگل ترین گیم های جام 96 را تیم های عراق و تایلند به ثبت رساندند. در جدالی که عراقی ها با نتیجه 4-1 به برتری رسیدند گیمکنان دو تیم گیم تماشایی و هیجان انگیزی ارائه دادند گرچه این برد هم نتوانست مسیر همواری پیش روی شیرهای بین النهرین قرار دهد.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

اژدهای سرخ آسیا در جام 96 هم نتوانست به جمع بزرگان صعود کند. آن روزها چینی ها روی درخشش ستاره ای به نام سان جی های دل بسته بودند اما این گیمکن هم نتوانست یک تنه فرشته نجات اژدهای سرخ شود.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

نسل قدیم فوتبال ژاپن؛ همان گیمکنانی که چهار سال قبل از جام 96 اولین قهرمانی تاریخ سامورایی ها را رقم زدند تا استارتی باشد بر روزهای طلایی فوتبال سرزمین آفتاب. ستاره هایی که در امارات نتوانستند از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند و حالا هر یک از آنها مربی یا کارشناسانی بزرگ در فوتبال مدرن ژاپن هستند.

قاب تصاویر خاطره انگیز جام ملت‌های ۱۹۹۶

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha