به گزارش نیوزگزاری کیو ام سی، مرکز پژوهشهای مجلس با در نظر گرفتن دو سناریو پیش‌بینی کرده که رشد رونقی سال 97 بین منفی 5.5 درصد تا منفی 2.6 درصد و در سال 98 در خوش‌بینانه‌ترین حالت منفی 4.5 درصد و در بدبینانه‌ترین حالت منفی 5.5 درصد خواهد بود.

گزارش اخیر نشان می‌دهد که در برآورد جدید، رقم رشد رونقی بدبینانه مرکز پژوهشهای مجلس تغییر نکرده، اما برآورد از رشد رونقی خوش‌بینانه کاهش پیدا کرده است.

 از آنجا که عملکرد بخش حقیقی رونق در سال‌های 97 و 98 بیش از هر چیز متاثر از وضع تحریم‌های جدید و بحران ارزی است، انتظار می‌رود در سال 98، شاهد وضعیت نسبتا مشابهی با سال 91 از حیث تاثیر تحریم‌ها و واکنش عملی فعالان رونقی کشورهای طرف معامله بر عملکرد بخش حقیقی رونق باشیم.

 در سناریوی اول فرض شده است که در نیمه دوم سال 97، به‌طور متوسط حدود 800 هزار بشکه در روز صادرات نفت و میعانات گازی افت داشته باشد. در واقع به‌طور میانگین 1.9 میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات در کل سال ثبت شود. علاوه براین، در سال 98 نیز به‌طور میانگین روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشته باشیم.

در سناریوی دوم فرض شده است که صادرات نفت و میعانات گازی در نیمه دوم سال 97، کاهشی در حدود 1.6 میلیون بشکه در روز داشته باشد. به این ترتیب در کل سال 97، به‌طور میانگین  1.5 میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات گازی ثبت شود. علاوه براین در سال 98 نیز روزانه به‌طور میانگین 900 هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی انجام شود.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha