فرهیختگان: کاپیتان و مربی سابق استقلال اوضاع کنونی این تیم را خوب توصیف نمی‌کند و اعتقاد دارد گیمکنان خارجی که جذب این تیم شده‌اند، کیفیت لازم را برای حضور در تیم ندارند و نیم‌فصل باید نفرات جدیدی جایگزین آنها شوند. او مانند خیلی دیگر از پیشکسوتان استقلال به حضور کمیته فنی اعتقاد دارد اما نگران است که این کمیته به دنبال برکناری شفر باشد. گفت‌وگو با شاهرخ بیانی را در ادامه می‌خوانید.

از شرایط استقلال راضی هستید؟

به دلیل اینکه در ایران حضور ندارم زیاد پیگیر شرایط تیم نیستم. فقط گیم‌های تیم را دنبال می‌کنم و با توجه به نتایجی که به دست آمده قطعا شرایط خوب نیست. درواقع باید بگویم تیم یکدست نیست. امید ابراهیمی، نورافکن و جباروف و تیام از تیم جدا شدند که اگر می‌ماندند تیم الان قهرمان آسیا شده بود.

باید اعتراف کنیم که مدیریت خوبی قبل از آقای فتحی در استقلال صورت نگرفت چون اگر این‌گونه بود این گیمکنان در تیم حضور داشتند. مگر می‌شود یک گیمکن به نام نورافکن را فقط با 50هزار دلار ترانسفر کنیم آن هم درحالی که این گیمکن الان در تیم خودش نیمکت‌نشین است. او می‌توانست بماند و قیمتش را بالاتر ببرد.

این روزها انتقادات زیادی به خارجی‌های استقلال وارد است. شما هم این نظر را دارید؟

طارق همام گیمکن بسیار خوبی است، تکنیک بالایی دارد، از دوندگی فراوانی برخوردار است اما آن گیمکن آلمانی سنش خیلی بالاست و کارهایی که او در زمین انجام می‌دهد، گیمکنان ما راحت‌تر آن را انجام می‌دهند. گرو هم که اصلا گلزن نیست. شما نگاه کنید تیم‌های تراکتور و سپاهان مهاجمان بسیار خوبی دارند. استنلی را ببینید چقدر کمک‌حال سپاهان است.

به نظر شما این گیمکنان نیم‌فصل باید جدا شوند؟

مربی باید در این خصوص نظر بدهد اما اگر نظر من را می‌خواهید این گیمکنان نتوانستند هیچ کمکی به تیم کنند و در کل نیازی به حضورشان نیست.

شما نگاه کنید تیام فصل گذشته نیم‌فصل به استقلال آمد و چقدر هم کمک‌رسان بود.

به‌عنوان یک پیشکسوت، تشکیل کمیته فنی استقلال را چقدر مفید می‌دانید؟

بهترین اتفاقی که صورت گرفت، تشکیل کمیته فنی است. باید از نظرات این عزیزان استفاده شود. زمانی که خود ما در استقلال بودیم نیز این کمیته وجود داشت اما مهم‌ترین ایراد به آن این است که این کمیته باید از اول فصل تشکیل می‌شد و در نقل و انتقالات حضور می‌داشت. نه اینکه در نیم‌فصل تشکیل شود و همین باعث شود مربی به حرف این کمیته گوش ندهد.

خیلی‌ها می‌گویند برخی اعضای این کمیته می‌خواهند جایگزین شفر شوند!

من هم در این‌باره چیزهایی شنیده‌ام. خدا کند این‌گونه نباشد و شفر را رد نکنند. مظلومی، فریبا و نامجومطلق همگی در گذشته در استقلال مربیگری کرده‌اند. روانخواه هم که به تازگی به جرگه مربیان پیوسته است.

یعنی معتقدید شفر باید بماند؟

شفر کارایی بدی نداشته است. اما نباید همه‌چیز را دراختیارش می‌گذاشتیم. او پارسال عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست از لحاظ روحی و روانی خیلی به تیم کمک کند. اما باید خیلی چیزها را به او می‌گفتند و نباید می‌گذاشتند چنین گیمکنانی جذب تیم شوند.

استقلال گیمکن بزرگ می‌خواهد؛ گیمکنی که بتواند به اصطلاح فوتبالی‌ها کار را دربیاورد اما منظور من این نیست که از جوانان استفاده نشود. جوان باید 10دقیقه گیم کند تا با شرایط هماهنگ شود. مثل زمان ما که جکیچ ما را در دقایق آخر به میدان می‌فرستاد.

شایعه حضور جباری یا فرهاد مجیدی در کادرفنی استقلال هم شنیده می‌شود.

مجتبی و فرهاد گیمکنان بزرگ و خوبی هستند ولی باید حتما دوره مربیگری را ببینند. جباری باید در کلاس‌ها شرکت کند زیرا بدون حضور در کلاس مربیگری سخت است. مربیگری فرمول دارد این نیست که هرکس فوتبالش تمام شد، بیاید و مربی شود. اگر هم قرار است مربی شود باید از تیم‌های پایین‌تر و کوچک‌تر کار را شروع کنند.

و پاسخ شما به یک کری‌خوانی؛ پرسپولیسی‌ها می‌گویــند ستــاره‌هـای استقلال قدیمی و غیرقابل‌استناد هستند!

خیلی هم قدیمی نیست، مربوط به سال 1370 است. در ثانی ستاره دیگر قدیم و جدید ندارد استقلال تنها تیم ایرانی است که دو بار قهرمان شده و این باعث افتخار است.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha