به گزارش گروه بین الملل وب سایت تسنیم، “دیوید میلیبند”، رئیس کمیته بین المللی نجات و وزیر امور خارجه اسبق انگلیس که اخیراً به یمن سفر کرده است در مقاله‌ای که در نشریه “دی‌سایت” آلمان به‌چاپ رسیده است از جامعه بین المللی و به‌خصوص آلمان درخواست کرده تا اقداماتی را برای پایان این جنگ فاجعه‌بار در یمن به‌کار گیرد.

وی در بخشی از این مقاله نوشت: دو مورد کشتار اخیراً توجهات را به‌سمت عربستان سعودی معطوف کرده است که یکی از آنها قتل وحشیانه خبرنگار منتقد آل‌سعود، “جمال خاشقچی” و دیگری مرگ یک کودک هفت‌ساله یمنی به‌نام “امل حسین” بر اثر گرسنگی بود. روزنامه نیویورک تایمز عکس این دختربچه دچار سوء تغذیه را در بیمارستانی در شمال یمن نشان داد و جهانیان را شوکه کرد.

در ادامه این مطلب آمده است: تهدید جدی حالا این است که همچنان انسان‌های بیشتری به‌دلیل عدم رهبری سیاسی در معرض خطر مرگ قرار دارند.

وی در ادامه با اشاره به سفر اخیرش به یمن گفت: ما امروزه به‌عنوان یک سازمان کمکی انسانی در بیش از چهل کشور درگیر جنگ و اختلافات ویرانگر فعال هستیم که کشور یمن هم یکی از آن‌هاست. در این کشور حدود دو میلیون کودک دچار سوءتغذیه حاد بوده که 400هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ بر اثر گرسنگی قرار دارند. 22  میلیون نفر نیازمند کمک‌های انسانی هستند. بیش از نیمی از ساکنان این کشور هیچ گونه دسترسی به آب سالم ندارند که این مسئله منجر به بدترین شیوع بیماری وبا در این کشور شده است. حدود 2/1میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. بیش از 50 درصد زیرساخت‌های بهداشت و سلامت این کشور نابود شده است و حدود دو سال است که پرسنل این بخش هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌اند.

در بخش دیگر از این مقاله آمده است ریال یمن به‌شدت ارزش خود را از دست داده و اقتصاد این کشور در شرایط سقوط آزاد قرار دارد.

“دیوید میلیبند” در ادامه این مطلب تصریح کرد، البته بدترین بحران انسانی دنیا (در کشور یمن) در واقع یک بحران سیاسی است. رنج انسان‌ها در این کشور نتیجه یک فاجعه طبیعی مانند یک قحطی نیست بلکه به‌دست انسان‌ها شکل گرفته است. 56هزار نفر در درگیری‌های یمن کشته و یا مجروح شده‌اند همان طوری که جمال خاشقچی کشته شد.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است، با وجود هزینه‌های هنگفت عربستان در جنگ یمن به‌نظر می‌رسد تاکتیک این کشور نتیجه‌ای نداده است. ایران بسیار قدرتمندتر از چهار سال پیش است. حملات هوایی عربستان بیمارستان‌ها، تأسیسات آب، مزرعه‌ها و کارخانه‌ها در این کشور را ویران کرده اما همچنان حوثی‌ها از این کشور بیرون رانده نشده‌اند. هرج‌ومرج در این کشور به زمین حاصلخیزی برای افراط‌گرایان تبدیل شده که القاعده و داعش از این شرایط برای جذب طرفداران استفاده می‌کنند.

وی در ادامه به درگیری‌ها در بندر مهم الحدیده اشاره و تأکید کرد، قبل از حملات عربستان سعودی به این شهر، الحدیده وطن حدود 600 هزار غیرنظامی و دروازه‌ای برای 80 درصد کمک‌های مورد نیاز و انسانی به یمن از خارج بوده است.

وی با اشاره به بی‌توجهی عربستان به درخواست‌ها برای عدم حمله به این شهر نوشت: حتی از زمان درخواست آمریکا برای پایان درگیری‌ها در یمن که حدود دو هفته پیش اعلام شد فعالیت‌های نظامی در این شهر افزایش پیدا کرده است. هفته گذشته شبه‌نظامیان تحت حمایت عربستان سعودی و امارات حملات زمینی را به این شهر بندری آغاز کرده‌اند.

میلیبند در بخش دیگری از این مطلب از آلمان خواست نقش قدرتمندانه‌تری را برای پایان جنگ در یمن و بهبود اوضاع انسانی در این کشور انجام دهد. آلمان اخیراً ارسال سلاح به عربستان سعودی را متوقف کرده است اما باید همچنین فشارهای سیاسی به عربستان وارد کند. از طرفی آلمان می‌تواند از مناسبات دیپلماتیک خود با ایران که در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 ایجاد شده است استفاده کند تا حوثی‌ها در یمن را به‌سمت مذاکرات صلح سوق دهد.

سوم اینکه آلمان می‌تواند با انگلیس و دیگر متحدان اروپایی خود همکاری کند و یک قطعنامه شورای امنیت را تنظیم کند که راه برای صلح در یمن را تنظیم کند. چهارم و آخر اینکه آلمان می‌تواند با ورود خود به شورای امنیت سازمان ملل اقداماتی را در پیش گیرد که دسترسی کمک‌های بشردوستانه به یمن را بهبود بخشد. همه بنادر در یمن باید فعال باشند و فرودگاه صنعا باید برای کمک‌های انسانی و ضروری باز شود. دستمزد حدود 2/1 میلیون کارکنان یمن به‌خصوص بخش‌های پزشکی و بیمارستان‌ها باید فوراً پرداخت شود تا آنها بتوانند زندگی میلیون‌ها نیازمند را نجات دهند.

وی در بخش دیگری از این مطلب اینکه جامعه بین المللی تا به حال تنها نظاره‌گر بدتر شدن بحران در این کشور بوده است را شرم‌آور خواند.

در بخش پایانی این مطلب آمده است: حالا بیش از گذشته به تلاش‌های دیپلماتیک مشترک برای حل این بحران نیازمندیم. هیچ گونه عذرخواهی برای دست روی دست گذاشتن در برابر این بحران قابل قبول نیست.

انتهای پیام/*

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha