در کیو ام سی خواندیم که اگزینوس ۹۸۲۰ تاریخ ۲۳ آبان رسما معرفی خواهد شد و امروز در سحرگاهان (!) بیست و سوم آبان ماه جدیدترین چیپست اگزینوس سامسونگ رونمایی شده است. چیپست اگزینوس ۹۸۲۰ با معماری ۸ نانومتری ، NPU تکی، سرعت دانلود 2Gb/s و فیلم برداری 8k رسما معرفی شد و البته این یعنی عدم تحقق خیلی از شایعات و ظهور فاکتورهای جدید! در ادامه با کیو ام سی همراه باشید تا با چیپست Exynos 9820 سامسونگ بیشتر آشنا شویم.

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

اولین موضوعی که درباره اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820) باید بدانید معماری ۸ نانومتری آن است. چیپست های هوآوی کایرین ۹۸۰ و اپل A12 بایونیک هر دو ۷ نانومتری هستند و این علاوه بر این که روی کاغذ به سامسونگ صدمه خواهد زد، در واقعیت نیز در عملکرد اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820) تاثیر دارد.

اگزینوس ۹۸۲۰ معماری ۸ نانومتری دارد

دومین موضوع عدم تحقق NPU دو هسته ای در اگزینوس ۹۸۲۰ است که همچنان این شرکت را پشت سر Dual NPU هوآوی و NPU هشت هسته ای اپل قرار می دهد. این یعنی ورود تازه سامسونگ به فناوری ۱.۵ سال پیش اپل و هوآوی که نمی تواند جالب باشد.

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

پردازنده مرکزی یا همان CPU در اگزینوس ۹۸۲۰ طبق انتظارات ۳ کلاستر ۲+۲+۴ هسته ای دارد و یک کلاستر ۲ هسته ای از معماری اختصاصی نسل چهارم سامسونگ بهره می برد. دو کلاستر دیگر از معماری Cortex-A75 و Cortex-A55 بهره می برند که اینجا هم نسبت به معماری Cortex-A76 کایرین ۹۸۰ یک پله عقب تر است.

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

پردازنده گرافیکی اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820) اختصاصی نبوده و همان پردازنده Mali-G76 است که اولین بار در کایرین ۹۸۰ رونمایی شد. تنها تفاوت این است که در چیپست سامسونگ نمونه ۱۲ هسته ای به جای ۱۰ هسته ای در نمونه هوآوی دیده می شود. طبق ادعای سامسونگ انتظار می رود که تا ۳۵ درصد بهینه تر در باتری و ۴۰ درصد بهینه تر عملکرد ظاهر شود.

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820)

فیلم برداری 8k از جمله ویژگی های بالاتر از انتظارات اگزینوس ۹۸۲۰ (Exynos 9820) است و فیلم برداری 10-bit با استاندارد HDR نیز از دیگر توانایی های آن است. در بخش عکاسی ISP اگزینوس ۹۸۲۰ تا ۵ دوربین را به همراه فوکوس لیزری پشتیبانی می کند. همچنین هماهنگی ویژه بین NPU و ISP وجود دارد تا عکاسی متکی بر هوش مصنوعی باشد.

اگزینوس ۹۸۲۰ به LTE دو گیگابیتی مجهز است

ویژگی بالاتر از انتظار دیگری که اگزینوس ۹۸۲۰ ارایه می کند سرعت بسیار بالای فناوری مخابراتی آن است. اگزینوس ۹۸۲۰ از LTE Cat.20 تا سرعت دانلود ۲ گیگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۳۱۶ مگابیت بر ثانیه پشتیباتی می کند. این تقریبا برابر مودم 5G است.

به صورت کلی تا زمانی که چیپست اگزینوس ۹۸۲۰ روی یک دستگاه تست نشود نمی توان درباره آن نظر داد ولی تا به اینجای که کمتر از توقعات ظاهر شده است که این می تواند برای آن ها سنگین تمام شود. همین معماری ۸ نانومتری به جای ۷ نانومتری خود یک ضربه قابل توجه است. کوتاهی در NPU، معماری قدیمی CPU و GPU مشابه با رقبا از جمله مواردی است که حتی بین ۶ تا ۱۸ ماه بعد از اولین استفاده رقبا ارایه می شود و برای سامسونگ خوب نیست.

نظر شما چیست؟ با اگزینوس ۹۸۲۰ توقعات شما برآورده شد؟!

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha