ایران اسپورتی: خودش می‌گوید مهار ضربه ژاوی بیشتر از پنالتی کریستیانیو رونالدو به دلش نشسته. هوادارانش اما کمی فراتر رفته‌اند و لقب معروف «دست خدا»ی رونالدو را به صحنه‌ای داده‌اند که ضربه سر ژاوی را دفع کرده است. همه این‌ها اما به اندازه اعتمادی نیست که حالا نام بیرانوند در دروازه ایجاد می‌کند. عامل اصلی صعود پرسپولیس لقب گرفته و بهترین گیمکن مسابقه پرسپولیس – السد و مهم‌تر از همه این‌ها کاندیدای دریافت توپ طلای آسیا.

از جام جهانی که آمد، قرار بود به ترکیه برود و از پرسپولیس جدا شود اما ماند تا در روزهای محرومیت، عامل اصلی صعود به فینال شود. علیرضا بیرانوند با دریافت یک گل، ثبت ۴ سیو و ۲ دفع توپ یکی از بهترین گیم‌های فوتبالی اش را ثبت کرد و بهترین گیمکن آزادی در گیم پرسپولیس – السد شد.

او روزهای خوبش را می‌گذراند اما بیشتر از اینکه در لیگ خوب باشد، نمایش‌های درخشانش را در لیگ قهرمانان آسیا به نمایش گذاشته است. در دیدار رفت و برگشت، الدحیلی ها خیلی نتوانستند خطرساز شوند اما در دوحه او یک شوت از راه دور را به زیبایی گرفت و در گیم برگشت هم خروج های بسیار خوبی شد.

بیرانوند، حالا نوبت مهار توپ طلاست

بیرانوند با پرسپولیس به نیمه نهایی آسیا رفت. در قطر ۷ بار دروازه تیمش را نجات داد و بارها ضربات اکرم عفیف، حسن الهیدوس و ژاوی را مهار کرد و در شبی که پرسپولیس با محرومان و مصدومان زیادی پا به میدان گذاشته بود، مطمئن ظاهر شد و توانست عنوان بهترین گیمکن هفته لیگ قهرمانان آسیا را هم از آن خود کند.

عملکرد او در گیم برگشت مقابل السد اما نمایشی ویژه بود. تعداد سیوهایش نسبت به گیم رفت کاهش یافت اما تمام توپ هایی که مهار کرد، موقعیت های صددرصد گل بود. آن چه حالا بیشتر در یادها مانده، سیو یک تک به تک در پایان نیمه اول و البته مهار ضربه سر دیدنی ژاوی در دقیقه ۸۶ است. این دو بدون شک مهم ترین سیوهای بیرانوند در لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ بودند. او همچنین ۲ دفع توپ هم داشت و مثل بیشتر مواقع در خروج ها مطمئن عمل کرد.

نکته مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد، سیوهای متفاوت بیرانوند است. او همانطور که در شوت ها قابل قبول نشان می‌دهد، در سیو ضربات سر هم مطمئن است و در تک به تک ها نیز تمام تلاشش را می‌کند تا گل نخورد؛ تلاشی که این اواخر اغلب موفقیت آمیز بوده است.

همین عملکرد قابل قبول، بعد از درخشش در جام‌جهانی، او را مورد توجه رسانه‌های جهان قرار داده است. همه مهار ضربه ژاوی از سوی او را به پنالتی ناکام رونالدو می‌چسبانند تا تلاقی ناکامی نام‌های بزرگ فوتبال در برابر بیرانوند، از او یک دروازه‌بان بزرگ بسازد.

در چنین شرایطی، توپ طلای آسیا، نزدیک‌ترین پاداشی است که می‌تواند بعد از توپ رونالدو و ژاوی، در دستان او بنشیند.

گیمکن سال فوتبال آسیا جایزه‌ای است که به بهترین گیمکن فوتبال آسیا داده می‌شود. این جایزه از سال ۱۹۸۴ به‌طور رسمی اهدا می‌شود. بعد از علی کریمی که در سال ۲۰۰۴ به عنوان مرد سال فوتبال آسیا معرفی شد دیگر هیچ فوتبالیستی از کشورمان نتوانسته این جایزه را از آن خود کند و حالا بعد از ۱۴ سال بیرانوند می تواند بار دیگر نام ایران را در مراسم برترین های فیفا مطرح کند.

انتخاب مرد سال فوتبال آسیا بر اساس نمراتی است که به هر گیمکن فقط در گیم های ای اف سی و فیفا داده می‌شود. بیرانوند در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۲ گیم برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده،۷ گیم دوستانه با پیراهن تیم ملی داشته و ۳ بار هم در جام جهانی روسیه به میدان رفته است.

۲۲ گیم در سال ۲۰۱۸ و ثبت ۱۱ کلین شیت و نمایش‌های درخشان در لیگ قهرمانان و به خصوص جام جهانی نشان می دهد که بیرانوند نمرات بالایی از ناظرین ای‌اف‌سی گرفته است. او با توجه به این نمرات، به احتمال فراوان یکی از ۳ کاندید نهایی در مراسم برترین های آسیا خواهد بود و شانس زیادی هم برای کسب توپ طلای آسیا خواهد داشت.

با این حساب تیمی که برنده توپ طلا را مشخص می‌کند، به گیم های خانگی توجه زیادی دارد و بدون شک عملکرد بیرانوند در جام جهانی و آسیا را هم رصد کرده است. اگر پرسپولیس قهرمان آسیا شود، بیرانوند نامزد اول توپ طلا خواهد بود و شاید کاندیدای بعدی هم گیمکنی نظیر سیدجلال حسینی از تیم پرسپولیس باشد.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha