وبسایت نود: موفقیت های اسپانیا در طی یک دهه گذشته بر پایه تیمی شکل گرفت که اتکای زیادی به بارسلونا داشت، اما به نظر می آید این اتکا روز به روز کمتر از قبل می شود، هرچند اکنون انریکه که یک بارسایی است، روی نیمکت لاروخا حضور دارد ولی حضور گیمکنان آبی و اناری در تیم ملی کمرنگ است. چرا این اتفاق افتاده است؟

وقتی اسپانیا در سال ۲۰۱۰ قهرمان جهان و سپس دو سال بعد قهرمان اروپا شد، بیش از نیمی از گیمکنان ترکیب اصلی اسپانیا را گیمکنان تیم بارسلونا تشکیل می دادند که نشان از تاثیر شگرف این تیم روی تیم ملی اسپانیا داشت. اما این هفته، در حالی اسپانیا مقابل ولز و انگلیس به میدان می رود که تنها یک گیمکن از بارسلونا در ترکیب تیم ملی حضور دارد: سرخیو بوسکتس. بر همین اساس نگاهی داریم به این تغییر مهم در تیم ملی اسپانیا و چرایی آن:

گیمکنان بارسلونا کجا رفتند؟

چرا دیگر گیمکنان بارسلونا، هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، اسپانیا دو بار قهرمان اروپا شد و قهرمانی در جام جهانی را هم جشن گرفت. آن ها شبیه به بارسلونا گیم میکردند و بر همین اساس هم شیوه گیمشان یادآور تیکی تاکا بارسلونا بود. سال ۲۰۱۰ در فینال جام جهانی، شش گیمکن از ترکیب اصلی تیم ملی اسپانیا عضو بارسا بودند + داوید ویایی که در آن تابستان از والنسیا جدا شد و به بارسلونا ملحق شد.

دو سال بعد، پیکه، اینیستا، ژاوی و بوسکتس در ترکیب تیم ملی اسپانیا قهرمان یورو قرار داشتند، آلبا و فابرگاس نیز در آن تیم حضور داشتند که بعدتر به بارسلونا ملحق شدند. پویول و ویا هم دو بارسایی بودند که به دلیل مصدومیت شانس درخشش در یورو را از دست دادند. حالا شش سال از آخرین موفقیت بین المللی اسپانیا می گذرد و اکنون فقط و فقط یک بارسایی در تیم ملی حضور دارد: بوسکتس. بعد از یک جام جهانی ناامیدکننده در روسیه، پیکه با ۱۰۲ و اینیستا ۱۳۱ گیم ملی، از عرصه ملی خداحافظی کردند.

چرا دیگر گیمکنان بارسلونا، هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

آلبا دیگر بارسایی که تجربه نسبتاً خوبی در عرصه ملی دارد، فعلاً مدنظر انریکه نیست و پشت سر گایا، آلونسو و اوتو قرار گرفته است. البته گفته می شود دلیل دعوت نشدن آلبا اختلاف میان او و انریکه در آخرین فصل حضور انریکه در نیوکمپ بوده است، ولی انریکه این موضوع را رد کرده و دلیل عدم دعوت وی را مسائل اسپورتی اعلام کرده است.

آیا لاماسیا همچنان تیم اصلی بارسلونا را تقویت می کند؟

چرا دیگر گیمکنان بارسلونا، هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

نسبت به زمانی که گواردیولا سرمربی تیم اصلی بارسلونا بود، باید اذعان داشت که روند تغذیه تیم اصلی بارسا از گیمکنان آکادمی این جیم، با سیر نزولی روبرو بوده است. در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ توسط گواردیولا بود که پدرو و بوسکتس به عنوان دو گیمکن آکادمی جیم توانستند به تیم اصلی راه یابند. پیکه هم که محصول لاماسیا بود، از یونایتد خریداری شد و به تیم اصلی تزریق شد. گیمکنان دیگری هم مثل تیاگو و بارترا در این لیست حضور دارند.

در پیروزی تاریخی ۵-۰ بارسلونا مقابل رئال مادرید در نوامبر ۲۰۱۰، هشت گیمکن ترکیب اصلی این تیم، محصول لاماسیا بودند. در مقام مقایسه نسبت به ترکیب فعلی بارسلونا، اختلاف زیادی وجود دارد. هر چند پیکه، بوسکتس و آلبا به عنوان گیمکنان آکادمی، همچنان در ترکیب اصلی بارسلونا حضور دارند ولی ترکیب تیم دیگر از گیمکنان محصول آکادمی تغذیه نشده است. آخرین گیمکن شاخصی که از آکادمی به ترکیب اصلی تیم تزریق شد و جای ثابتی پیدا کرد، سرخی روبرتو بود که شروع دوران درخشش و حضور او در ترکیب اصلی تیم به سال ۲۰۱۳ برمیگردد.

چطور سیاست خرید بارسلونا تغییر کرده است؟

چرا دیگر گیمکنان بارسلونا، هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

از سال ۲۰۱۳ به این طرف، از ۲۸ خرید بارسلونا برای تیم اصلی، تنها و تنها ۵ گیمکن اسپانیایی بوده اند. از این ۵ گیمکن، تنها دنیس سوارز هنوز هم در ترکیب تیم حضور دارد و دیگر گیمکنان نظیر بویان کرکیچ و دلوفئو یا به تیم های دیگر قرض داده شده یا فروخته شده اند. دنیس سوارز هم یک گیمکن ثابت در ترکیب بارسلونا نیست و به همین ترتیب، شانسی هم برای حضور در تیم ملی ندارد.

چند فصل قبل تر، بارسلونا گیمکنان سابق آکادمی خود را دوباره خریداری کرد: پیکه، فابرگاس و آلبا با رشد در تیم های دیگر، توجه بارسلونا را جلب کردند و با درخشش در تیم آبی و اناری، جای خود را در تیم ملی نیز بدست اورده یا حفظ کردند.

چه تیمی جای بارسلونا را گرفته است؟

چرا دیگر گیمکنان بارسلونا، هسته تیم ملی اسپانیا را تشکیل نمی‌دهند؟

می توان گفت هیچ تیمی! چرا که از ترکیب ۲۳ نفره اخیر انریکه، تنها چلسی و اتلتیکومادرید هستند که هر یک ۴ نماینده دارند و به این ترتیب هر کدام تنها تقریباً یک ششم از ترکیب کلی تیم را تشکیل می دهند. در واقع ترکیب کنونی لاروخا انتخاب شده از ۱۳ جیم مختلف است. ترکیب و چهره جدید تیم ملی اسپانیا شامل گیمکنانی از دورتموند، میلان و حتی وولوز است.

اما شاید بتوان گفت که در آینده نزدیک این رئال مادرید است که می تواند استخوان بندی تیم ملی اسپانیا را شکل دهد. فعلاً در ترکیب تیم ملی به دلیل مصدومیت چند گیمکن رئال مادرید حضور ندارند ولی می توان انتظار داشت در آینده ای نزدیک، کارواخال، ایسکو، ناچو، راموس، آسنسیو، سبایوس، اودریوزولا و حتی وایخو جزو گیمکنان تاثیرگذار و اصلی انریکه در تورمنت های بین المللی باشند.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha