به گزارش نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی، شاپور رضا شجاعی امروز در نشست نیوزی در پاسخ به سوالات نیوزنگاران، اظهار کرد: طاعون نشخوار کنندگان کوچک به دلایلی مانند تردد بدون کنترل دام‌ها در ارتباطی که دام‌های وحشی با اهلی دارند ایجاد می‌شود، اما در سالجاری هنوز مشکل جدی در این زمینه نداشته‌ایم.

وی افزود: امیدواریم که در سالجاری شاهد بروز بیماری نشخوار کنندگان کوچک به صورت جدی در بخش کشاورزی نباشیم.

رئیس جامعه دامپزشکان همچنین در ارتباط با وضعیت بیماری آنفولانزای فوق‌حاد پرندگان در کشور گفت: این بیماری، بیماری جهانی است که در ایران نیز مشاهده می‌شود و ضعف‌هایی در بخش‌هایی مانند واکسن‌ها، قدیمی‌ بودن تجهیزات صنایع طیور کشور منجر به این امر می‌شود.

رضا شجاعی با بیان این که برای جلوگیری از بروز این بیماری در صنعت طیور کشور باید برنامه‌های پیشگیری منسجمی داشت، اظهار امیدواری کرد که در سالجاری خسارت کمتری بابت بیماری انفولانزای فوق‌حاد پرندگان داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره  این که گزارشاتی مبنی بر عرضه گوشت‌های نامتعارف مانند الاغ به جای گوشت‌های مصرفی مردم مطرح می‌شود، چقدر این موضوع را تایید می‌کنید گفت: در سال‌های اخیر توصیه استفاده از فضای مجازی باعث شده که اطلاعات بهداشتی مردم افزایش یافت اما در کنار این موضوع در مواردی نیز نیوز ناصحیحی نیز در این باره منتشر می‌شود و همراه خود نگرانی‌های غیرموجهی ایجاد می‌کند.

رئیس جامعه دامپزشکان  تصریح کرد: هر فراورده خام دامی که از مجاری واحدهای مجاز در بازار عرضه می‌شود سلامت آنها به طور قطع تایید شده است، مگر واحدهایی که در مکان‌های دور افتاده قرار دارد و نشود بر روی آنها نظارت داشت.

* ماجرای عرضه گوشت الاغ از زبان رئیس جامعه دامپزشکان

رضا شجاعی افزود: برخورد دستگاه قضا با تخلفات این چنینی در 2 سال اخیر شدت زیادی یافته، اما باید توجه داشت که در برخی مواقع گرانی‌ها ممکن است منجر شود برخی افراد از خدا بی‌نیوز دست به چنین تخلفاتی بزنند. اما با توجه داشت که تعداد این تخلفات بسیار محدود است.

وی تاکید کرد: با متخلفات این بخش برخوردهای سختی می‌شود و به طور معمول این افراد برای انجام دادن این تخلف‌ها به زندان خواهند رفت.

رئیس جامعه دامپزشکان  تصریح کرد: مردم نمی‌توانند از روی طعم یا مزه به راحتی درباره سلامت و نوع گوشت عرضه شده اطمینان داشته باشند به همین منظور لازم است که فراورده‌های خام دامی را حتماً از مراکز مجاز خریداری کنند.

رضا شجاعی بیان کرد: میزان باقی‌مانده سموم در برخی فراورده‌های حوزه دامپزشکی به درستی پایش نمی‌شود، گفت: باید به میزان باقیمانده سموم در فراورده‌های مختلف مرتبط با حوزه دامپزشکی توجه بیشتری داشت، زیرا این پایش اکنون در محصولات مختلف اعم از عسل انجام نمی‌شود.

وی در پاسخ به سوال نیوزنگار کیو ام سی، گفت: موضوع اعزام فارغ‌التحصیلان حوزه دامپزشکی سایر کشورها مقفول مانده است و باید در ماه‌های آتی تلاش بیشتری برای اعزام افراد جویای کار به سایر کشورها داشت.

رئیس جامعه دامپزشکان  همچنین درباره وضعیت بهداشتی محصولات عرشه شده در بازار مصرف به عنوان لبنیات سنتی گفت: با وجود این که موافق مصرف لبنیات به شکل سنتی در جامعه نیستم اما نمی‌توانیم بگوییم که شیر برگشتی کارخانجات لبنیات در واحدهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha