به گزارش نیوزگزاری کیو ام سی، روز جمعه 16 شهریور یک سیات نیوزی هندی به نام مانی کنترل، نیوزی به نقل از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران منتشر کرد با این عنوان که ” بهره برداری و اپراتوری بندر چابهار را طی یک ماه آینده به یک شرکت هندی واگذاری می کند”، که این نیوز پس از انتشار در نیوزگزاری کیو ام سی، سایت نیوزی وزارت راه، سازمان بنادر و دریانوردی و سایتهای نیوزی دیگر، مورد نقد برخی در فضای مجازی قرار گرفت که چرا ایران باید مدیریت و اداره بندرش را به خارجی ها واگذار کند.

این در حالی است که واگذاری اداره موقت بندر چابهار به شرکت هندی بر اساس قرارداد BOT  است که سال 95 امضا شده و بر اساس این قرارداد توسعه بندر چابهار به صورت ساخت، بهره برداری و انتقال به هند واگذار شده بود.

درپی نقد این موضوع در فضای مجازی که ناشی از بی اطلاعی و کم سوادی برخی از نحوه اجرای قراردادهای خارجی است، درخواست شد که واژه “توسعه” به جای “اداره ” در تیتر نیوز استفاده شود که بر همین اساس، سایت نیوزی وزارت راه و شهرسازی هم تیتر خود را تغییر داد که تصاویر آن در ادامه می آید. جالب است، سازمان بنادر هم که نیوز واگذاری اداره بندر چابهار به هند را به نقل از سایت هندی منتشرکرده بود، پس از مدتی نیوزش را حذف کرد.

 

حال جریانی که در فضای مجازی به دنبال بهانه است تا نیوزگزاری های منتقد دولت را به هر شکل مورد هجمه قرار دهد و موضوعات حاشیه ای و فرعی را تبدیل به موضوعات اصلی کند، نیوزگزاری کیو ام سی را به دروغ پراکنی متهم می کند و جالب است که رسانه های دولت از این ماجرا کنار گذاشته می شوند.

جالب است که نیوز واگذاری مدیریت و اپراتوری بندر چابهار به هندی ها که بر اساس قرارداد موجود است، اواخر سال گذشته هم به گونه ای دیگر منتشر شده بود، با این تیتر که ” ایران بندر شهید بهشتی را به هند اجاره داد” که در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهور به هند در رسانه های دولت از جمله نیوزگزاری ایرنا منتشر شد.

جالب تر اینکه در سال 95 و همزمان با امضای این قرارداد، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر وقت شورای عالی مناطق آزاد و ویژه رونقی ایران گفته بود که ” اداره بندر چابهار برای مدت معینی و مطابق با فرمولی به هندی ها واگذار شده است.” و این نیوز هم بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی داشته است.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha