به گزارش گروه بین الملل وب سایت تسنیم به نقل از روزنامه اتریشی “استاندارد”، “گرک کلارک”، وزیر اقتصاد انگلیس بر خلاف دیگر مقامات اتحادیه اروپا و انگلیس در این باره ابراز اطمینان کرد که مذاکرات برگزیت بین لندن و بروکسل می تواند تا ماه اکتبر به توافقی دست یابد.

وی در گفتگویی با وب سایت اتریش تاکید کرد که ما تا به حال درباره بیش از 80 درصد قرارداد برگزیت به توافق دست یافته ایم. اما مانند سابق مسئله کنترل آینده در مرزهای بین ایرلند و ایرلند شمالی همچنان حل نشده باقی مانده است.

وزیر اقتصاد انگلیس همچنین تصریح کرد که ما تا به حال در این باره با هم توافق کرده ایم که تعهدات مالی ما چیست و چه چیزی به چارچوب های مالی مربوط می شود.

وی که به اتریش سفر کرده بود همچنین در دیدار با همتای اتریشی خود و معاون صدر اعظم این کشور تاکید کرد که ما همچنین درباره قوانین شهروندان اروپایی و انگلیسی پیشرفت های چشم گیری داشته ایم.

کلارک افزود: آنچه که ما می خواهیم از آن اجتناب کنیم کنترل های مرزی سخت بین ایرلند و ایرلند شمالی است. این یک بخش مهم تشکیل دهنده توافق صلح برای شمال ایرلند است. انصراف از کنترل های گمرکی برای کالاهای مبادله شده بین انگلیس و اتحادیه اروپا نه تنها این مسئله را حل می کند بلکه همچنین مزایایی برای ما دارد.

این وزیر انگلیسی در ادامه تصریح کرد که کتاب سفیدی که در ماه جولای منتشر شده است حاوی پشنهادات شجاعانه ای برای یک راه حل این مسئله است. این پیشنهادات یک مرحله گذار کافی را امکان پذیر کرده و تداوم روابط تجاری را تضمین می کند.

وزیر اقتصاد انگلیس پیشهاد برگزاری یک همه پرسی مجدد درباره برگزیت را کاملا و حتی در صورتی که هیچ گونه توافقی در مذاکرات برگزیت رخ ندهد رد کرده  و گفت: ما در 29 ماه مارس اتحادیه اروپا را ترک می کنیم. روزها و هفته های آِینده از این رو برای دستیابی به توافقی در مذاکرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که هر چیزی غیر از آن برای هر دو طرف مضر خواهد بود.

وی افزود: ما باید به دنیا نشان دهیم که دوستان و همسایگان تاریخی همچنین در دوران آشفتگی ها می توانند به توافقی دست یابند که به ارزش ها و مناسبات مشترک احترام گذاشته ورفاه را تضمین کند.

این سخنان وزیر اقتصاد انگلیس در حالی ایراد شده است که “جرمی هانت”، وزیر امور خارجه انگلیس روز گذشته در سخنانی تصریح کرد که احتمال خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپا افزایش می یلبد. وی شانس توافق با اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت را کم ارزیابی کرده و تصریح کرد که خطر یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرده است.

مذاکرات بین اتحادیه اروپا و لندن درباره برگزیت تحت فشار زمان قرار دارد. انگلیس می خواهد در 29 ماه مارس سال 2019 اتحادیه اروپا را ترک کند. این خروج باید از طریق یک توافق بین لندن و بروکسل که تا ماه اکتبر منعقد می شود تنظیم شود تا پارلمان ها فرصت رای گیری و ارزیابی این توافق را داشته باشند. اگر تا آن زمان هیچ توافقی شکل نگیرد انگلیس بدون توافق و به صورت نامنظم از این اتحادیه خارج می شود. چنین خروجی می تواند عواقب اقتصادی سخت و دشواری داشته باشد.

ترزا می در عرصه سیاست داخلی بعد از اینکه در اوایل جولای کابینه خود را برای در پیش گرفتن رویکردی به منظور برگزیت نرم متعهد کرد تحت فشار شدیدی قرار گرفته است. دیوید دیویس، وزیر برگزیت انگلیس و بوریس جانسون، وزیر امور خارجه این کشور چندی پیش در اعتراض به این رویکرد ترزا می از سمت خود کناره گیری کردند. همچنین از جناح حامیان اتحادیه اروپا هم انتقاداتی به نخست وزیر انگلیس وارد شده است.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha