وبسایت نود: اونای امری در کنفرانس خبری معارفه اش به عنوان سرمربی آرسنال، اعلام کرد که تمام تلاشش را خواهد کرد تا برای کسب جام و موفقیت، بجنگد. آن هایی که از نزدیک سرمربی ۴۶ ساله اسپانیایی را می شناسند، معتقدند او روی حرفش می ایستد و با تمام وجود برای رسیدن به این مهم تلاش خواهد کرد.

در آستانه جدال با منچسترسیتی در هفته اول لیگ برتر انگلیس و اولین تجربه امری روی نیمکت آرسنال در یک مسابقه رسمی، جنبه های کلیدی تاکتیکی این سرمربی را از زبان گیمکنان سابق او مرور می کنیم:

۱. سبکی هجومی

دو تن از هموطنان امری در فصل گذشته لیگ برتر انگلیس با فلسفه های مخصوص به خود خوش درخشیدند. رافا بنیتز و پپ گواردیولا. اما امری چه سبکی دارد و به کدام یک نزدیک تر است؟ سزار سانچز دروازه بان سابق والنسیا چنین نظری دارد:

«او می تواند ترکیبی از هر دو باشد. اونای تفکری هجومی دارد و در عین حال می تواند به تیمش فرمان دهد تا تلاش کنند گلی نخورند. او تیمش را برای برد به زمین می فرستد. فقط به صرف مالکیت توپ، به دنبال مالکیت نیست. هواداران سبکی را خواهند دید که دوستش دارند، یک گیم باز با حمله و جنگندگی.»

میگل آنخل کورونا هافبک سابق آلمریا نیز چنین نظری دارد:

«شکی نیست که اونای یک دفاع مستحکم را از تیمش می خواهد ولی در عین حال او دوست دارد تیمش به سمت جلو پیش برود و بدون وقفه برای گلزنی تلاش کند. »

نیکو پارخا که سابقه گیم زیرنظر امری را در اسپارتاک مسکو و سویا دارد، می گوید:

«او دوست دارد تیمش منظم درون زمین باشد، مسلماً ضدحمله را به مالکیت ترجیح می دهد ولی این به معنای آن نیست که مربی با تفکرات تهاجمی نیست. در سویا ما خیلی حریف را پرس می کردیم تا آن ها را مغلوب کنیم و در خانه حریفان را زمین گیر می کردیم.»

آرسنالِ امری چگونه خواهد بود؟


۲. ترجیح به سیستم ۴-۲-۳-۱ ولی بدون التزام

امری سیستم ۴-۲-۳-۱ را ترجیح می دهد ولی التزامی برای استفاده از آن ندارد، او در پاریسن ژرمن برای بهره گیری از بهترین عملکرد از گیمکنان، از سیستم ۴-۳-۳ استفاده کرد. سزار می گوید:

« مشخصاً سیستم ترجیحی او ۴-۲-۳-۱ است و می تواند با حضور اوزیل از این ترکیب بهره ببرد و در میانه میدان با ژاکا و توریرا تعادل به تیم ببخشد. البته او متکی به این سیستم صرف نیست و می تواند منعطف باشد، ببینید در پاریسن ژرمن چه کرد.»

پارخا در مورد این موضوع چنین نظری دارد:

« اونای امری بیشتر روی فلسفه فوتبالی تاکید دارد تا سیستم گیم. ترجیحش سیستم ۴-۲-۳-۱ بود ولی گاهی اوقات با ۴-۴-۲ گیم می کردیم. اغلب هم می تواند بر اساس تیم رقیب، بهترین سیستم را برای تیم خود به کار گیرد. او زیاد روی تیم حریف مطالعه می کند و بررسی انجام می دهد، امری به دنبال سیستمی با بهترین انطباق برای تیمش است.

آرسنالِ امری چگونه خواهد بود؟


۳. نقش اوزیل کلیدی است

در سیستم ۳ نفره پشت مهاجم تیم های امری، معمولاً نقش گیمکنان شماره ده در تیم های او کلیدی بوده اند. گیمکنانی مانند کرونا، راکیتیچ و بانگا در این نقش در تیم های او گیم کرده اند و کرونا در این باره چنین می گوید:

«اونای دوست دارد گیمکنانش بهترین عملکرد را داشته باشند و از آن ها بهترین بهره را بگیرد و این قطعاً در مورد اوزیل هم صدق می کند. او دوست دارد اوزیل نقشی کلیدی را در تیمش ایفا کند.

سانچز هم در این باره چنین نظری دارد:

«داوید سیلوا بیشتر در تیم ما به عنوان شماره ده گیم می کرد تا حضور در گوشه های زمین. گیمکن شماره ده در ترکیب تیم امری بسیار مهم است، چرا که او کسی است که رابط خط هافبک و حمله است. دو گیمکن دیگر خط هافبک هم تعادل را در میانه زمین ایجاد می کنند. اگر کسی باشد که بتواند بهترین بهره را از اوزیل بگیرد، آن فرد امری است.

آرسنالِ امری چگونه خواهد بود؟


۴. مدافعین کناری برای حمله به پیش می روند

امری مربی ای است که وینگرهایی همچون مورنو و آلبا را به مدافع بدل ساخت و در عین حال از مدافعین هجومی مثل دنی آلوز و ماریانو در ترکیب تیمش بهره برده است. یوری برچیچه گیمکن سابق پاریسن ژرمن در مورد این کیفیت امری چنین نظری دارد:

«اونای دوست دارد که مدافعین کناری اش در حمله شرکت کنند و پیش بروند. او در عین حال مایل است گیمکنان تیمش در زمین حریف پرس زیادی انجام دهند. او می گوید که از حمله کردن نترسید، به همین دلیل از مدافعین کناری تیمش می خواهد حمله کنند ولی فراموش نکنند مدافع هستند. آرسنال تیمی هجومی خواهد بود که از کناره ها هم بهره می برد و روی توپ هم تملک خواهد داشت.

آرسنالِ امری چگونه خواهد بود؟


۵. نقش مهم دروازه بان

با وجود داشتن دروازه بانی همچون پیتر چک، اونای امری تصمیم گرفت برند لنو را در تابستان خریداری کند. گواردیولا هم در ورودش به سیتی، جو هارت را کنار گذاشت و براوو را جذب کرد چون دروازه بانی می خواست که با توپ خوب گیم کند. سزار در مورد نقش دروازه بان در تیم امری می گوید:

« اونای اینطور نیست که مثل بارسلونا، از دروازه بان تیمش بخواهد در طول گیم ۳۰ بار توپ را لمس کند ولی دروازه بانی می خواهد که قدرت پاسدهی با هر دو پا را داشته باشد تا توپ هایش از خط نیمه عبور کند و حتی موقعیت سازی کند. امری از ایده گیمسازی از عقب زمین استقبال می کند ولی در عین حال نمی خواهد دروازه بانان تیمش، زیاد از حد ریسک کنند. نمی دانم چک از ابتدا گیم کند یا لنو، ولی این دغدغه شیرینی برای امری است.»

آرسنالِ امری چگونه خواهد بود؟


۶. ارتباط با گیمکنان

اگرچه امری فقط ۴۶ سال دارد ولی با تجربه هایی که پشت سر گذاشته سفت و سخت شده، او حالا مربی ای است که با گیمکنان بزرگ زیادی هم کار کرده و آماده شروع چالش جدیدی است. نظر مورو در این باره این است:

« او تلاش می کند به گیمکنانش نزدیک شود و رابطه خوبی با آن ها داشته باشد و درک شان کند. امری اهمیت زیادی برای جنبه های ذهنی و روانی گیم قائل است. »

آرسنالِ امری چگونه خواهد بود؟

پارخا نیز این گونه می گوید:

« رابطه امری با گیمکنانش خیلی خوب است، او همیشه تلاش می کند آن ها را تهییج کند. امری در تمرینات زیاد از گیمکنان طلب می کند تا بتواند به پیشرفت شان کمک کند. زیاد صحبت می کند و کل ۲۴ ساعت برای فوتبال کار می کند. امری تلاش می کند تمام جنبه های گیم را تحت بررسی قرار دهد تا به بهترین عملکرد برسد که این موضوع خیلی خوبی برای گیمکنان است.»

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha