به گزارش خبرنگار اجتماعی وب سایت تسنیم، سیدمحمدعلی افشانی شهردار تهران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: برنامه من شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر و این برنامه براساس آخرین دستاوردهای علمی در حوزه شهرسازی در کشورهای دنیا تهیه و تدوین شده است و با توجه به تجارب کشور خودمان و دانشی که در این حوزه وجود دارد، آن را بومی کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: آنچه مهم است برنامه بر چند موضوع  از جمله ارتقای کیفیت زندگی مردم و دیگر رضایتمندی شهروندان است متمرکز شده است و تلاش می شود در حوزه‌های مختلف اعم از حوزه های فرهنگی، اجتماعی محیط زیست و بخشهای مختلف برنامه های مدونی را برای ارتقای زندگی شهروندان انجام دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: لازمه توسعه و پیشرفت اعتماد مردم است و در این زمینه اعتماد مردم به مدیریت شهری حاصل خواهد شد و اجرای بدون تبعیض قانون برای احاد جامعه سرلوحه برنامه های شهرداری است.

افشانی با اشاره به شفافیت و دسترسی مردم به تمامی اطلاعات بیان کرد: این موضوع یکی از مواردی است که در این دوره از مدیریت شهری در دستور کار قرار دارد و باید آحاد مختلف جامعه اطلاعات شهری دسترسی کامل داشته باشند.

وی با اشاره به پاسخگوی مدیران شهری گفت: همه مدیران موظفند به آحاد جامعه و همچنین رسانه ها پاسخگو باشند و رسانه‌ها نعمتی هستند که باید از آن استفاده کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: یکی از سیاست‌های اصلی در این دوره اولویت دادن به مناطق کم برخوردار و محروم و اجرای پروژه‌ها در این مناطق است و یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها موضوع کاهش آسیب های اجتماعی است که مقام معظم رهبری چند سالی است تأکید فراوانی براین موضوع دارند. در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی یکی از مواردی که می‌تواند نقش مهمی در این حوزه داشته باشد حذف تکدی‌گری در شهر تهران است. در شهر تهران تکدی‌گری یک عارضه‌ای است که بیننده را ناراحت و مکدر می کند.

شهردار تهران تصریح کرد: گردآوری متکدیان یکی از برنامه های ماست و امیدوارم با آگاهی بخشی رسانه ها و اطلاع رسانی ها و نقش آفرینی رسانه ها بتوانیم تا سال آینده متکدی و گدا نداشته باشیم این جزو مواردی است که برای آن برنامه‌ریزی شده است.

افشانی گفت: از متکدیان شهر تهران 70 درصد خارجی و 30 درصدی ایرانی هستند و اکثر آنها نیز تهرانی نیستند و این درحالی است که بسیاری از متکدیان از کشورهایی مثل پاکستان به تهران مراجعه کرده اند.

وی همچنین به موضوع اعتیاد اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب‌های جدی در جامعه اعتیاد محسوب می‌شود که یکی از اولویت‌ها در شهرداری است و امیدواریم با حمایت وزیر کشور و سایر دستگاه‌ها اقدامات موثری را در کاهش این آسیب داشته باشیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه افزایش نشاط و شادی برای مردم یکی دیگر از مواردی است که از این دوره مدیریت شهری پیگیری خواهد شد گفت: باید به گونه ای عمل کنیم که مردم احساس کنند با کمترین هزینه می توانند نشاط و شادی داشته باشند.

افشانی به ساماندهی سکونتگاه‌های رسمی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها ساماندهی مدیریت بحران است و در صورت بروز حادثه آمادگی لازم را داشته باشد و برای نوسازی و مقاوم سازی بافت‌های فرسوده شهر تهران تلاش شود.

وی با اشاره به تهیه شناسنامه فنی برای تمامی ساختمان‌های شهر تهران گفت: با تهیه این شناسنامه‌ها می‌توان در زمان بحران مدیریت لازم را در این زمینه داشته باشیم.

شهردار تهران گفت: موضوع دیگر سیل است و با توجه به خشکسالی که در تهران هست و شرایط تقویم اقلیمی احتمال بارندگی سیل آسا وجود دارد و اگر خدای ناکرده سیل مهمی در شهر تهران صورت گیرد با توجه به شرایط شهر دچار آسیب جدی می‌شود و بنده و معاونین مربوطه دستور دادم رأس یک ماه شناسایی دقیقی از وضعیت شهر تهران در مقابل بحران‌هایی همچون سیل داشته باشند. امیدوارم درصورت بارندگی ما مشکلی نداشته باشیم.

افشانی ادامه داد: آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی موضوعی است که جزو اولویت‌های شهردرای و قدمهای اساسی برای آن برداشته شده و برنامه‌هایی برای توسعه خطوط مترو بخصوص خط 6 و 7 داریم و برنامه ریزی شده تا سال آینده بیش از 50 کیلومتر از خطوط مترو به بهره برداری برسد و همچنین تهیه واگن از مواردی است که در دستور کار قرار دارد. مهمترین برنامه ساخت 630 واگن است که کار بسیار خوبی انجام شده و همه مراحل طی شده و در مناقصه نیز 11 شرکت حضور داشتند و نهایتا سه نفر اسناد تحویل دادند و شرکتی که قبلا هم واگن‌هایی را ساخته است شرکت واگن سازی تهران با طرف چینی است که به زودی قرارداد آن نهایی می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که مهم است حفظ باغات است ضمن اینکه بنده تأکید کردم نباید یک باغ نیز در دوره بنده تغییر کاربری پیدا کند و با توجه به نیاز مبرم شهرداری به فضای سبز، باغات موجود حفظ خواهد شد. ضمن اینکه در این زمینه جلساتی را با بنیاد مستضعفان و باغ‌هایی که در تملک آنها است داشته‌ایم و قرار است این باغات به صورت مشارکتی دراختیار شهرداری قرار داده شود. این باغات تبدیل به فضای سبز خواهند شد.

شهردار تهران گفت: در بخش حمل و نقل عمومی یکی از سیاست‌ها نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است که غریب به سه هزار اتوبوس در شهر تهران باید نوسازی شوند و امسال ساخت تعدادی از این اتوبوس‌ها آغاز خواهد شد.

افشانی در ادامه نشست خبری به سوالات مطرح شده از سوی خبرنگاران پاسخ داد.

وی تصریح کرد: آنچه که در این مدیریت شهری مهم است مبارزه با فساد است و انتظار توسعه با فساد همانند بارش باران بدون ابر است و به همین دلیل مهمترین برنامه مبارزه با فساد است و برای این کار باید  یک سیستم در شهرداری ایجاد کنیم. اینکه کسی فکر کند طی یک زمان 5 الی 6 ماهه تغییری را در شهرداری ایجاد کند درست نیست. ما باید ابتدا یک سیستم ایجاد کنیم و این سیستم نیز باید شفاف باشد و نکته بعدی اینکه آزادی عمل برای نقد وجود داشته باشد. مطمئن باشید این دوره دوره مبارزه با فساد است.

شهردار تهران با تأکید براینکه بنده هیچ مخالفتی با تحقیق و تفحص از شهرداری گذشته ندارم، گفت: بنده این موضوع را به جد دنبال می کنم و مبنای بنده همانطور که گفتم حاکمیت قانون است و بنده کاملا استقبال می کنم. 

افشانی در خصوص منع به کارگیری بازنشستگان گفت: یکی از کسانی که به دنبال اجرای این قانون بود بعد از چند سال بنده بودم و حتی با نمایندگان تماس گرفتم و از این قانون حمایت کنم. بنابراین از روز پنج شنبه بلافاصله و از فردا شروع به اجرای این قانون در شهرداری می کنم.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha