اسپورت سه: حسن کامرانی‌فر کمک داور پر افتخار فوتبال ایران که سابقه حضور در تورنمنت‌های معتبر دنیا را در کارنامه دارد در گفتگو با خبرنگار اسپورت سه اظهار داشت: ابتدا باید عملکرد داوران عزیز کشورمان را در جام‌جهانی2018 روسیه تبریک بگویم که پیش از این هم هر کجا صحبت از داوری می‌شد آقای ماسیمو بوساکا رئیس دپارتمان داوری فیفا تیم داوری ایران را مثال می‌زد و اکنون نیز به عنوان الگوی داوری مدرن دنیا در کلیپ‌های آموزشی فیفا، داوران ما را نشان می‌دهند و این نمایانگر نگاه مثبت فیفا به داوری ماست.

وی افزود: طبیعتا بعد از دو حضور در مسابقات فینال جام جیم‌های جهان و فینال المپیک توقعات از داوری بالا ما رفته است. ضمن اینکه عملکرد کوبل داوری ایران در مسابقات گذشته باعث شد تا کمیته فیفای داوران اعتماد زیادی به گروه ایرانی کشورمان داشته باشد و دیدید که در جام‌جهانی گیم‌های حساس به تیم داوری کشورمان سپرده شد.

کامرانی‌فر که خود کمک داوری المپیک 2008 لندن، جام‌ملت‌های آفریقا2010، جام‌جهانی2010، جام ملت‌های آسیا2011 قطر، جام جیم‌های جهان2012 و 2013، جام‌جهانی جوانان جهان2013 و جام‌جهانی2014 برزیل را در کارنامه دارد، راهیابی داوران ایرانی تا به دیدار رده‌بندی را تنها به دلیل توانایی خود آنها دانسته و گفت: حقیقتا همه ما منتظر قضاوت آقای فغانی و کمک‌هایشان در فینال بودیم اما واقعیت این است که برای انتخاب داوران خصوصا در گیم‌های نهایی عوامل دیگری حتی مثل اسپانسرها، مقامات عالی رتبه فیفا و… در انتخاب داور فینال بی‌تاثیر نیستند و ببینید که ایشان تا چه اندازه خوب بوده‌اند که بدون هیچ حمایتی دیدار رده‌بندی به آنها سپرده می‌شود.

کمک داور اسبق کشورمان اذعان کرد: به طور مثال ما در دوره‌های قبلی داور ژاپنی‌ای داشتیم که عملکرد چندان درخشانی نداشت اما ناگهان داور چهارم گیم فینال شد؛ این نشان می‌دهد که عوامل زیادی دخالت دارد و با این شرایط باز هم تاکید می‌کنم که باید به این برسیم که تیم داوری ما چقدر خوب بوده که بدون پشتوانه و حمایتی نظر فیفا را تغییر می‌دهد.

وی ادامه داد: فیفا برای اینکه مدل‌های داوری را به دنیا نشان دهد دست به اقدامات خوبی زده که یکی از آنها استفاده از همین تیم داوری ایران بود که مثلا فاکتورهایی چون سرعت بالای داور برای رسیدن به صحنه ها، نوع برخورد با گیمکنان، مدیریت گیم و … را یکجا داشتند و فیفا این مدل داوری را در انتخاب برای گیم‌های مهم به دنیا نشان داد. شاید یکی از عواملی که به استفاده بیشتر از تیم داوری مجرب ما کمک کرد همین موضوع می‌توانست باشد.

ناظر و مدرس کنفدراسیون آسیا و ناظر فیفا تاکید کرد: بار دیگر این رخداد مهم را به جامعه داوری ایران تبریک می‌گویم و امیدوارم این الگوپذیری در جانعه داوری ما شکل گرفته و تداوم داشته باشد تا بتوانیم از آن در آینده داوری حضور نمایندگان کشورمان در فوتبال جهان استفاده کنیم.

گفتنی است حسن کامرانی‌فر در جام‌جهانی2010 آفریقای‌جنوبی، کمک داوری گیم فرانسه- مکزیک و سوئیس-شیلی را با داوری خلیل جلال از عربستان در کارنامه دارد.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha