به گزارش نیوزگزاری کیو ام سی، شبکه تحلیلگران رونق مقاومتی در نامه به لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت طراحی سازوکارهای هوشمندانه جهت هدایت 1500هزار میلیارد تومان نقدینگی به بخش‌های تولیدی تأکید کرد.

در این نامه بیان شده است که در شرایط کنونی که کشور با مشکل ورود سرمایه و سرمایه گذار خارجی مواجه است، نقدینگی 1500هزار میلیارد تومانی موجود یک فرصت بزرگ است که باید به‌بهترین شکل مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ در غیر این‌صورت به تهدیدی تبدیل خواهد شد که بخشی از آثار آن طی هفته‌های گذشته در بازارهای ارز، سکه و مسکن خود را نشان داد.

در انتهای این نامه آمده است: تمامی موانع و مشکلات رونقی کشور، با استفاده از توان و ظرفیت‌های داخلی قابل رفع بوده و این مهم تنها نیازمند عزم جدی مسئولین است.

متن نامه مذکور به‌شرح زیر است:

جناب آقای دکتر لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

همان‌طور که مستحضر هستید؛ طبق آمار بانک مرکزی نقدینگی کشور در حال حاضر حدود 1500هزار میلیارد تومان است، رقمی که جناب‌عالی هفته گذشته در یک سخنرانی، آن را بالا و به‌عنوان یکی از مشکلات رونقی کشور عنوان نمودید.

بررسی‌های کارشناسی و نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهد که صرف بالا بودن حجم نقدینگی و روند صعودی آن، مسئله مذمومی نیست و مفید یا مضر بودن این رقم، بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.

در واقع مشکل اصلی، حجم بالای نقدینگی در کشور نیست؛ بلکه مدیریت و جهت‌دهی آن است که باعث شده به‌جای قرار گرفتن در مسیر تولید، در فعالیت‌های سوداگرانه و غیرمولد در حال گردش باشد و با ورود به بازارهای ارز، سکه، مسکن و…، موجب تلاطم و نابسامانی در این بازارها و به‌تبع آن در رونق کشور شود.

این درحالیست که بخش‌های تولیدی کشور به‌خصوص در حوزه نفت و گاز، همواره با مشکل تأمین مالی و نبود سرمایه گذار روبه‌رو بوده‌اند و مسئولین بارها به این مهم اشاره کرده‌اند، به‌عنوان نمونه بهمن ماه سال 1394 جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت،از نیاز 200 میلیارد دلاری به سرمایه گذاری برای توسعه صنعت نفت در بخش بالادست و پایین‌دست سخن گفت و منابع داخلی را در این زمینه ناکافی دانست.

در این شرایط، اگر با ایجاد سازوکارها و روش‌های هوشمندانه، نقدینگی موجود در جامعه به‌سمت حوزه نفت و گاز هدایت شود و سرمایه گذاری در این بخش برای مردم تسهیل گردد، نه‌تنها نیاز پروژه‌های کلان نفتی و گازی به سرمایه تأمین خواهد شد، بلکه حجم بالای نقدینگی کشور نیز در مسیری درست قرار خواهد گرفت.

از قضا در شرایط کنونی نیز که کشور با مشکل ورود سرمایه و سرمایه گذار خارجی مواجه است، نقدینگی 1500هزار میلیارد تومانی موجود یک فرصت بزرگ است که باید به‌بهترین شکل مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ در غیر این‌صورت به تهدیدی تبدیل خواهد شد که بخشی از آثار آن طی هفته‌های گذشته در بازارهای ارز، سکه و مسکن خود را نشان داد.

ابزارهای متنوع بازار سرمایه از جمله صندوق پروژه، سهام پروژه، شرکت پروژه، صکوک استصناع و همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری، از جمله سازوکارها و روش‌های هوشمندانه‌ای است که می‌تواند در هدایت نقدینگی به‌سمت حوزه نفت و گاز و همچنین دیگر حوزه‌ها که نیازمند تأمین مالی است، مورد استفاده قرار گیرد.

شبکه تحلیلگران رونق مقاومتی آماده است پیشنهادهای عملی و اجرایی خود در این حوزه را جهت استفاده در تصمیم‌گیری‌ها، به‌ویژه تصمیمات ویژه‌ای که ضروری است در این زمینه در شورای عالی هماهنگی قوا و همچنین مجلس شورای اسلامی اتخاذ گردد، خدمت جناب‌عالی ارائه نماید.

در پایان لازم به ذکر است که تمامی موانع و مشکلات رونقی کشور، با استفاده از توان و ظرفیت‌های داخلی قابل رفع بوده و این مهم تنها نیازمند عزم جدی مسئولین است.

انتهای پیام/*

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha