افشین پروین‌پور در گفت‌وگو با نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی با اشاره به “درآمدهای تصادفی” در رونق کشور، اظهار کرد: نظیر مسکن،‌ طلا، ارز و به خصوص بورس بازارهایی هستند که در آنها بعضا اتفاقات عجیب و غریبی می‌افتد که باعث می‌شود درآمدهای اتفاقی نصیب عده‌ای شود.

وی تصریح کرد:‌ مثلا شب می‌خوابیم و صبح که بیدار می‌شویم قیمت خانه یا نرخ ارز و طلا دو برابر شده است.

وی با بیان این‌که عملا کاری انجام نشده که باعث درآمد شود از مالیات بر عایدی سرمایه به‌عنوان ابزاری برای کنترل نابسامانی بازارهای رونقی یاد کرد و گفت: در دولت احمدی نژاد این نوع مالیات مطرح و تصویب شد. دولت می‌گفت می‌خواهم از معاملات مکرر بخش املاک و مستغلات مالیات دریافت کنم اما چون زیرساخت مورد نیاز اطلاعاتی فراهم نشد، این برنامه ابتر ماند.

کارشناس رونق مسکن با بیان این‌که زیرساخت اطلاعاتی باید بر اساس سند جامع مالیات کشور توسط سازمان ثبت و اسناد املاک فراهم شود، افزود: سازمان امور مالیاتی این کار را انجام نمی‌دهد، به نظرم این تعلل به دلیل آن است که برخی از اجرایی شدن مالیات بر عایدی سرمایه -مسکن- زیان می‌کنند.

پروین‌پور تاکید کرد:  متاسفانه سوداگران بخش مسکن لابی‌های قدرتمندی با حاکمیت دارند یا این‌که در حاکمیت هستند، منظور از حاکمیت نیز هم دولت است، هم مجلس و هم قوه قضاییه.

وی ادامه داد: با آن‌که دولت متولی دریافت مالیات عایدی بر سرمایه است اما به همان اندازه نیز قوه قضاییه مسئول است. قوه قضاییه باید 30 سال پیش طرح کاداستر را انجام می‌داد اما این کار را نکرده و دغدغه‌ای هم برای آن ندارد.

 وی با بیان این‌که تنها ایران و کشورهایی مانند افغانستان طرح کاداستر ندارند، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور 30 سال است که برای طرح کاداستر بودجه دریافت می‌کند اما در این رابطه  کاری انجام نمی‌دهد.

کارشناس مسکن با یادآوری این‌که قرار بوده از سال 1342 طرح کاداستر تهیه شود، اظهار کرد:‌ مسئله این است که علی‌رغم همه حرکت‌های کشور در جهت شفاف‌سازی ولی یک اراده پنهان برای جلوگیری از شفاف‌سازی وجود دارد.

پروین‌پور با بیان این‌که وظیفه وزارت راه و شهرسازی پیگیری ماجرای طرح کاداستر و زیرساخت‌های اطلاعاتی دریافت مالیات بر عایدی سرمایه است، افزود:‌ مجلس نیز در این راستا باید به وظایف خود عمل کند.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha