به گزارش نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی، دولت دوازدهم بعد از یکسالی که کار خود را شروع کرده است علی رغم همه وعده هایی که داده است در بعد رونقی ناتوان عمل کرده است، به طوری که هم سیاسیون و هم کارشناسان رونقی حامی این دولت سیل انتقادات خود را متوجه دولت و تیم رونقی آن کرده اند. هر چند حامیان دولت هنوز هم در گفتارهای خود بازهم بر حمایت از روحانی تاکید دارند اما وضعیت سخت معیشتی مردم و بحران های پیش آمده در نرخ ارز، مسکن و خودرو سبب شده است اصلاح طلبان ناگزیر شوند تا به عملکرد دولت با عینک انتقاد بنگرند.

در این گزارش سعی می شود ریشه های ناتوانی دولت دوازدهم در حل کردن مسائل رونقی بعد از گذشت نزدیک به یکسال از فعالیت دولت از زبان حامیان دولت اعم از سیاسیون و رونقدان ها مورد بررسی قرار بگیرد. البته نگاهی کلی به این نقدها نشان می دهد بسیاری از این افراد عملکرد تیم رونقی دولت را نمی پسندند اما هنوز به مرحله ای نرسیده است که بگویند از حمایت شان از روحانی پشیمان شده اند.

وزیرانی که باید بروند

یکی از این انتقادات از سوی حجت الاسلام ابطحی مطرح شده است که دولت را گنگ و لال می داند در حالی که وزیران آن را سوپر محافظه کار می داند. این فعال سیاسی اصلاح طلب در انتقاد خود نسبت به دولت معتقد است که فاصله میان اتاق روسای دولتی با واقعیت های گرانی بازار مشکلی است که بار آن بر دوش مردم است.

وی می گوید روحانی تاکید دارد که گرانی روی کاغذها و گزارش های دولت وجود خارجی ندارد. پس گرانی یک جنگ روانی است. در حالی که اگر هم گرانی جنگ روانی است، این جو روانی باید توسط دولتی ها شکسته شود، دولت و وزیران محافظه کار آن عامل بوجود آمدن این فضا هستند که باید چنین وزرایی تغییر کنند. دولت ساکت و محافظه کار شما بهترین بستر جنگ روانی یا رونقی رقبا و یا دشمنان ایران است.

دولتی با شعار امید و رئیس جمهوری ناامید

روحانی به تازگی در مراسم افطار مشترک دولتی ها با اصحاب رسانه اظهار نظری کرده بود مبنی بر اینکه عده ای در خارج از دولت در حال ایجاد جو روانی هستند و القای ناامیدی می کنند و می گویند پدیده گرانی بوجود آمده است. صحبت های ابطحی که در بالا اشاره شد هم به نوعی واکنش به همین اظهارات روحانی بود.

از نگاه ناصر ایمانی فعال سیاسی اصلاح طلب یکی از اشتباهات روحانی القای ناامیدی از جانب اوست. ایمانی می گوید اختلاف‌های موجود میان مسئولان کشور یکی از ‏عوامل اصلی ناامید کردن جامعه است و روحانی باید یک خط‌مشی صحیح ‏را به همکاران خود در دولت منتقل کند و به آنها بگوید که آنها هم دقت داشته باشند در ‏تمام مواضع و سخنان خود روحیه جامعه را بانشاط و امیدوار و شاداب نگه دارند‎.

وی تاکید می کند آقای رییس جمهور باید ‏به این نکته هم توجه کنند، فرض می‌گیریم که منتقدان دولت واقعاً دارند القای ‏ناامیدی می‌کنند اما آقای رییس جمهور دومین فرد این کشور است. او نباید این ‏موضوعات را بازتاب دهد تا مردم را ناامید کند‎، ایشان بدتر منتقدان را با کلماتی مانند ‏کم‌عقل تحریک می‌کند تا به میدان انتقاد کردن و اختلاف‌افکنی بیایند‎.‎

خجالت به خاطر حمایت از روحانی

مصطفی کواکبیان از نمایندگان اصلاح طلب مجلس دهم نیز می گوید به خاطر ضعف عملکرد تیم رونقی دولت خجالت می کشد در انتخابات دوازهم ریاست جمهوری از روحانی حمایت کرده است.

این نماینده مجلس هم که از وضعیت معیشتی مردم لب به انتقاد از دولت گشوده است از وضعیت ارز و قاچاق کالا ناراحت است. تاکید می کند که آماری که دولت در کاهش قاچاق کالا ارائه می کند امیدوار کننده است، اما واقعیت های جامعه چیز دیگری را نشان می دهد.

کواکبیان می گوید از یک سو قاچاق کالا توسط گمرکات شکل قانونی پیدا کرده است و از سوی دیگر در خصوص موضوع ارز صرافی ها به وظیفه خود عمل نمی کنند. در چنین شرایطی هم راه حل در اصلاح لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

نگرانی به خاطر طرح های مانده بر زمین

غلام رضا سلامی، مشاور وزیر راه و شهرسازی معتقد است همه رونقدانان طرفدار دولت که دل به آن بسته بودند تا با انتخاب آقای روحانی به عنوان رییس دولت دوازدهم اصلاحات رونقی به طور ریشه‌ای در کشور انجام شود، منتقد وضع موجود و رویکرد رونقی ایشان هستند.

وی می افزاید این انتقاد حامیان روحانی به معنای پشیمانی آنها از انتخاب روحانی به عنوان رئیس دولت دوازهم نیست. اما منتقدان از اینکه بسیاری از طرح ها و پروژه ها بر زمین مانده است و اصلاحات رونقی انجام نشده است، نگران هستند.

سلامی می گوید دولت فاقد استراتژی و فرماندهی رونقی است. البته منظور از فرمانده رونقی لزوما فرد نیست. ما امروز با نبود نهاد و سیستم برای حل مشکلات و ابرچالش‌های رونقی مواجه هستیم. نمی‌دانیم شورای رونق تصمیم‌سازی می‌کند یا ستاد فرماندهی رونق مقاومتی. سازمان برنامه و بودجه سیاستگذار است یا بانک مرکزی. وزارت رونق در این میان چه نقشی دارد؟ معاونت رونقی و دستیار رییس‌جمهور در امور رونقی چه می‌گوید؟ همه اینها نشان می‌دهد که عملا نهادهای ما در روزمرّگی خود غرق شده‌اند و نمی‌توانند نسخه قابل درمانی برای رونق بنویسند. آنان خود با ده‌ها مشکل در زمینه بازار مانی، بودجه، ارز و… درگیر هستند. پس جا دارد تا دولت یک نهاد را سریعا مسوول بازسازی رونق کند در غیر‌این‌صورت نمی‌توان امیدوار بود که برای رسیدن به اصلاحات رونقی دستگاه‌های گوناگون با دولت هم‌جهت شوند و بتوانند زمینه‌ساز توسعه رونقی در کشور شوند.

دولت بی برنامه؛ بودجه نویسی شعاری

روحانی در کابینه دوازدهم تلاش کرد با تغییر برخی وزرای نسبت به دولت یازدهم حال و هوای تازه ای در دولت دوازدهم ایجاد کند. از سویی هم به دلیل فشار انتقادهایی که به دولت یازدهم وجود داشت مبنی بر هماهنگ نبودن تیم رونقی آن دولت کوشش کرد تا با انتصاب محمد نهاوندیان به عنوان معاون رونقی رئیس جمهور و معرفی مسعود نیلی به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در دولت دوازدهم کابینه ای یکدست و هماهنگ تشکیل دهد. اما هنوز هم از نگاه صاحب نظران رونقی و حامیان این دولت هماهنگی در دولت بوجود نیامده است و دولت دوازدهم بی برنامه است.

در این خصوص می توان به صحبت های بهروز هادی زنوز توجه کرد که معتقد است دولت برنامه مشخصی برای ‏بهبود شرایط رونقی ندارد، او یکی از نمودهای این مساله را در تدوین لایحه بودجه سال 97 می‌بیند ‏و در خصوص آن می‌گوید «ادعای دولت مبنی بر عملیاتی بودن بودجه 97، فقط حرف ‏است»، عملکرد دولت دوازدهم نشان می‌دهد اساساً این دولت به‌خلاف دولت یازدهم ‏بسیار متشتت است. اختلاف نظر‌های بسیاری درون دولت وجود دارد که هر از ‏چندگاهی نمود پیدا می‌کند.

این رونقدان راه حل برون رفت دولت از مشکلاتش را در منسجم کردن کابینه می داند و می گوید تا زمانی که در دولت انسجام به‌وجود نیاید و بین معاونان ‏رئیس‌جمهور و وزرا اختلاف زیادی وجود داشته باشد نمی‌توان از عملکرد دولت دفاع کرد. در حال حاضر هریک از وزرا به‌صورت ‏مستقل به نمایندگان مجلس مراجعه می‌کنند تا از بین آنها برای خود طرفدار جمع کنند و برای طرح‌هایشان اعتبار بگیرند.

جای خالی چند رونقدان در دولت

از نگاه هادی زنوز یکی از اشتباهات روحانی در خصوص مسائل رونقی استفاده نکردن از نظرات رونقدان‌ها برای برنامه‌ریزی امور رونقی از اشتباهات دیگر این دولت است که روحانی در دولت دوازدهم به این ‏رویه روی آورده است.

فرشاد مومنی هم از جمله رونقدان های حامی دولت است اما می گوید روحانی در شرایط پیچیده رونق ایران دولتی را معرفی کرده است که از حضور رونقدان ها بی بهره است. او یکی از کوتاهی های دولت روحانی را بی توجهی به برنامه ریزی می داند که نمونه آن را ارائه نکردن قانون برنامه ششم توسعه و ابلاغ آن از سوی رئیس مجلس بعد از تصویب در خانه ملت می داند و می گوید اینکه در دولت روحانی به برنامه ریزی اهمیت داده نمی شود مایه نگرانی است. رفتار دولت در فرآیند تدوین، تصویب و ابلاغ برنامه ششم نشان می دهد که دولت توهم عدم نیاز به برنامه و تصویب برنامه در مجلس را دارد.

مومنی تصریح می کند که دولتمردان روحانی باور ندارند که در آستانه فروپاشی مالی قرار دارند و نیاز است که تغییری اساسی در رویه های قبلی داده شود. در حالی که هیچ ساز و کار مشخصی برای برون رفت از چالش های موجود تدوین نمی شود. برنامه رونقی که روحانی در ابتدای تشکیل کابینه دوازدهم ارائه داد دارای کاستی و خطاهای جدی است. در حالی که مسئولیتی که دولت در امور حاکمیتی به عهده می گیرد از میانگین جهانی بسیار پایین تر است و دولت از مسئولیت های خودش طفره می رود.

نگاه بخشی در دولتمردان

سعید اسلامی بیدگلی دیگر رونقدان حامی سیاست های دولت روحانی در ریشه یابی مشکلات رونقی دولت دوازدهم بر این نظر است که مسئولان دولتی هر کدام دیدگاه خاص خود را دارند و مسائل را با عینک خود نگاه می کنند. همین موضوع هم سبب شده است که در بخش رونقی دیدگاه های متعارض در دولت بروز و ظهور پیدا کند.

این رونقدان نمود این دیدگاه های متعارض را در بحران ارزی اخیر می بیند که در آن عوامل سیاسی نقش خاص خود را دارند و عوامل رونقی و ناکارآمد بودن ساختار رونقی نقش دیگر؛ در این میان مسئولان هر کدام از جایگاه شغلی شان به موضوع می نگرند در حالی که مشکلات ‏رونقی از طریق اصلاح ساختار رونقی حل می‌شود‎.

ضعف عیان کابینه با معرفی ناتوانان

علی سرزعیم که از تحلیلگران رونقی حامی دولت روحانی است مشکل حال حاضر رونق را بی توجهی در چنیش کابینه می بیند. او که گمان می کند در معرفی مدیران رونقی دولت بی‌توجهی صورت گرفت و مسئولانی سر کار آمدند که دانش کافی ندارند، در یک مصاحبه می گوید انتصاب‌ها و معرفی اعضای کابینه دوازدهم حکایت از این دارد که مسئولان متوجه وخامت ‏اوضاع و شدت بحران نیستند.

وی تاکید می کند مسعود کرباسیان، ولی الله سیف و محمد باقر نوبخت از سوی روحانی در زمان چینش کابینه به عنوان وزیر رونق، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه در حالی که این افراد دانش و توان کافی برای قبول مسئولیت ها نداشتند حکایت از این دارد که مسئولان متوجه شرایط رونقی نیستند.

کجا گره مشکلات رونق کورتر شد؟

محمد حسین ادیب هم در زمره رونقدان های حامی دولت است که یکی از دلایل مشکلات حال حاضر رونق را در کابینه دوازدهم جست و جو می کند. او معتقد است که در بدنه کابینه دو دیدگاه متعارض وجود ‏دارد، همین مسئله باعث بروز مشکلاتی شده است، در این میان نقش روحانی هم قابل توجه است و مجموع این عوامل موجب شده که گره مشکلات رونقی کورتر شود.‎

وی مصداق یکی از اشتباهات روحانی در رونق کلان را افزایش حجم نقدینگی می‌داند و می‌گوید روحانی در حالی حجم نقدینگی را افزایش داده است که خودش ‏قربانی این اشتباه شده است. راهبردی‌ترین اشتباه روحانی هم در این گزاره خلاصه ‏می‌شود که در تیم رونقی این دولت فردی را که سابقه اداره موفق بانک ‏مرکزی داشته باشد، وارد نکرده است. در حالی که سیف نگاه شعبه‌ای به بانکداری ‏دارد و بانک مرکزی را همانند یک بانک تجاری اداره می‌کند، بنابراین حساسیتی ‏نسبت به افزایش نقدینگی ندارد. سیف در عمل هم اشتباه‌های خود را به روحانی ‏آموزش می‌دهد، نتیجه این شده است که در هیچ سخنرانی از سوی رئیس دولت ‏حساسیت نسبت به افزایش نقدینگی ابراز نمی‌شود‎.

وزرای رونقی به درد نخور

بهمن آرمان نیز از جمله رونقدان های اصلاح طلبی است که در گذشته مسئولیت های مدیریتی هم داشته است. او نیز با وجود اینکه از دولت دوازدهم حمایت کرده است انتقاداتی به این دولت دارد. از نگاه او مسعود کرباسیان به عنوان وزیر رونق توانایی علمی و کافی ندارد و از نظر تجربی هم قدرت اداره رونق کشور را ندارد، بنابراین پیشنهاد کرباسیان به عنوان وزیر رونق از سوی حسن روحانی اشتباه بوده است. در حالی که افراد مناسب دیگری برای اداره رونق کشور حضور داشتند.

انتقاد مشابه آرمان به معرفی مجدد بیژن نامدار زنگنه است، او در این خصوص می گوید نقش زنگنه در افزایش تولید نفت خام در دولت یازدهم هرچند با اهمیت است. اما باید توجه داشت که او به صنایع پایین دستی صنعت نفت آسیب های جدی تحمیل کرد. به طوری که خسارت های چند ده میلیاردی بابک زنجانی نسبت به خسارت های زنگنه ناچیز است. زنگنه در طول دولت یازدهم سیاست های خام فروشی نفت را تشویق کرد. وزیر نفت دولت یازدهم آقای زنگنه کاری کردند که سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران کاملا متوقف شود و نه سرمایه‌گذار داخلی در این صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند.

آرمان پیشنهاد محمد شریعتمداری به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در کابینه دوازدهم را ناگوار و فاجعه آمیز می داند. این رونقدان اصلاح طلب شریعتمداری را آماده برآورده کردن نیازهای پیچیده صنعتی نمی داند و می گوید شریعتمداری با بخش صنعت آشنایی ندارد. در حالی که برنامه هایش برای بخش صنعت کلی است.

وزیر آسوده بخواب!

حسین راغفر ریشه بحرانی که این دولت گرفتار آن شده است و در سایر دولت های پیشین نیز اثرات آن دیده می شد را ناشی ائتلاف قوه مجریه و قوه مقننه با بخش خصوصی به ضرر منافع عمومی می داند. شرایطی که سرمایه داری و رونق رفاقتی را ایجاد کرده است. از سویی او توزیع درآمدهای حاصل از فروش نفت و منابع طبیعی را یکی از موضوعاتی می داند که رونق را تهدید می کند و تاکید می کند وزرای دولت دوازدهم نیز از برنامه هایشان مشخص است که اهمیتی برای نقش کار، نوآوری و خلاقیت قائل نیستند. در حالی که به دلیل بی توجهی به مزیت های منطقه ای تکیه به خام فروشی ها افزایش پیدا کرده است. در این خام فروشی منابعی همچون معدنی پتروشیمی و فرآورده های نفتی به صنایع پایین دستی توجه نمی شود که این از مشکلات رونق ایران است.

وی می افزاید برنامه های مالیاتی هم به جای تمرکز بر بخش مصرف به تولید متمرکز است. نگاه بخش تولیدی هم بیشتر تجاری محور است تا صنعتی؛ همین امر از عوامل اصلی عقب ماندگی ایران به شمار می رود زیرا تجارت مواد خام مورد اقبال قرار دارد.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha