چند روز پیش در مورد نسبت های تصویر بیشتر از ۱۶ به ۹ با شما صحبت کردیم و یکی از معایب آن را مساحت کمتر آنها در اینچ برابر دانستیم. به طوری که یک نمایشگر ۶ اینچ با نسبت ۱۶ به ۹، مساحت بیشتری از یک نمایشگر ۶ اینچ با نسبت ۱۸ به ۹ دارد. با کیو ام سی همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

این مطلب توسط آقای رسول آریان برای کیو ام سی ارسال شده است.

به عنوان نمونه به تصویر زیر نگاه کنید. در اینجا دو تلفن هوشمند را می بینید. گلکسی نوت ۸ و گلکسی مگا ۶.۳. محصول سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۳ شرکت سامسونگ.

حال نمایشگرهای آنها را جدا کرده ایم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید. هر دو نمایشگر ۶.۳ اینچی هستند، اما گلکسی نوت ۸ نسبت تصویر ۱۸.۵ به ۹ و گلکسی مگا ۶.۳ نسبت تصویر ۱۶ به ۹ دارد. ملاحظه می کنید که نمایشگر گلکسی نوت ۸ کمی بلندتر است، اما در عوض پهنای کمتری دارد.

با یک نگاه اجمالی هم می شود فهمید که مساحت نمایشگر گلکسی نوت ۸ کمتر است. برای بررسی این موضوع می توانیم به سایت GSM Arena مراجعه کنیم. اگر در بخش Display به گزینه Size نگاه کنید، می بینید که عددی با واحد سانتیمتر مربع (cm2) نوشته شده که مربوط به مساحت نمایشگر است. مساحت نمایشگر گلکسی نوت ۸ برابر است با ۱۰۱.۱ سانتیمتر مربع و مساحت نمایشگر گلکسی مگا ۶.۳ برابر است با ۱۰۹.۴ سانتیمتر مربع. اگر این دو مقدار را از هم کم کنیم به عدد ۸.۳ سانتیمتر مربع می رسیم. اگر از ۸.۳ جذر بگیریم به عدد ۲.۸۸ سانتیمتر می رسیم. به عبارتی؛ نمایشگر گلکسی نوت ۸ به اندازه یک مربع حدودا ۳ در ۳ سانتیمتری، از نمایشگر گلکسی مگا ۶.۳ مساحت کمتری دارد.

در اینجا حس کنجکاوی ما گل کرد که بفهمیم قطر نمایشگر گلکسی نوت ۸ اگر در حالت ۱۶ به ۹ در نظر گرفته شود، معادل چه عددی است. می دانیم که قطعا از ۶.۳ کوچکتر است. به همین منظور به سراغ تلفن های هوشمندی می رویم که نسبت تصویر ۱۶ به ۹ دارند. ابتدا یک تلفن هوشمند با سایز ۶ اینچ را پیدا می کنیم، مانند هواوی میت ۸ و می بینیم که مساحت آن ۹۸.۷ سانتیمتر مربع است که از مساحت نمایشگر گلکسی نوت ۸ کمتر است. این بار به سراغ یک تلفن هوشمند با سایز ۶.۱ اینچ می رویم، مانند هواوی اسند میت و می بینیم که مساحت آن ۱۰۲.۶ سانتیمتر مربع است که از مساحت نمایشگر گلکسی نوت ۸ بیشتر است. به این ترتیب در می یابیم که نمایشگر گلکسی نوت ۸ را اگر با نسبت ۱۶ به ۹ در نظر بگیریم، چیزی نزدیک به یک نمایشگر ۶.۱ اینچ است‌. یعنی تقریبا ۰.۲ اینچ کمتر از چیزی که با نسبت ۱۸.۵ به ۹ برای آن اعلام شده است.

اما می خواهیم مساله دیگری را هم مطرح کنیم. زمانی که ما در یک نمایشگر با نسبت بزرگتر از ۱۶ به ۹ به تماشای ویدیوها بنشینیم، سمت چپ و راست تصویر سیاه است، چون نمی تواند با نسبت جدید خود را تطبیق دهد. پس به عنوان مثال صفحه نمایش گلکسی نوت ۸، هم پهنای کمتری دارد و هم در طول کمتری می تواند از صفحه استفاده کند. به این ترتیب دو سویه متضرر می شویم. به تصویر زیر نگاه کنید.

حال می خواهیم بررسی کنیم در شرایطی که سمت چپ و راست نمایشگر سیاه است، عملا با یک نمایشگر چند اینچی طرف هستیم. به همین منظور نیاز به دانستن طول یا عرض نمایشگر گلکسی نوت ۸ داریم.

شاید بتوانیم با جستجو در اینترنت، طول و عرض نمایشگرها را پیدا کنیم، اما همیشه هم موفقیت آمیز نخواهد بود. حتی می توانیم خودمان خط کش را برداریم و اندازه بگیریم، اما ممکن است دقیق این کار را انجام ندهیم و یا اینکه به آن موبایل دسترسی نداشته باشیم.

در اینجا می خواهیم ترفندی را به شما آموزش دهیم که با دانستن دو پارامتر اینچ نمایشگر و نسبت تصویر آن، بتوانیم طول و عرض و قاعدتا مساحت هر نمایشگر دلخواهی را حساب کنیم. به عنوان نمونه طول و عرض نمایشگر گلکسی مگا ۶.۳ را به دست می آوریم.

بدین منظور ابتدا اندازه قطر نمایشگر را که با واحد اینچ بیان شده، به واحد میلیمتر تبدیل می کنیم. برای این کار مقدار اینچ را در عدد ۲۵.۴ ضرب می کنیم تا قطر نمایشگر با واحد میلیمتر حاصل شود.

6.3×25.4=160.02 mm

سپس به هندسه رجوع می کنیم و رابطه بین قطر مستطیل با طول و عرض آن را می یابیم. مجذور طول مستطیل به توان ۲ به علاوه عرض مستطیل به توان ۲ برابر است با قطر مستطیل.

r=√x2+y2

می دانیم که نسبت تصویر گلکسی مگا ۶.۳ به صورت ۱۶ به ۹ است. پس به جای x عدد ۱۶ و به جای y عدد ۹ را قرار می دهیم. (لطفا سعی کنید از راست به چپ بخوانید، بابت بهم ریختگی عذر خواهی می کنم)

√162+92=√256+81=√337=18.357

این عدد ۱۸.۳۵۷ را می توانیم به عنوان یک شاخص برای تمام نمایشگرهایی که نسبت ۱۶ به ۹ دارند در نظر بگیریم.

حال می خواهیم رابطه بین قطر نمایشگر با این شاخص را به دست آوریم. برای این کار مقدار قطر را بر عدد شاخص تقسیم می کنیم.

160.02÷18.357=8.717

حال با ضرب کردن عدد ۱۶ در عدد ۸.۷۱۷ می توانیم طول نمایشگر را به دست آوریم.

16×8.717=139.472 mm

به همین ترتیب با ضرب کردن عدد ۹ در عدد ۸.۷۱۷ می توانیم عرض نمایشگر را نیز به دست آوریم.

9×8.717=78.453 mm

با ضرب کردن طول در عرض می توانیم به مساحت نمایشگر برسیم.

139.472×78.453=10941 mm2

مساحت را از واحد میلیمتر مربع به واحد سانتیمتر مربع تغییر می دهیم.

10941÷100=109.41 cm2

ملاحظه می کنید که دقیقا همان عددی که GSM Arena نوشته بود حاصل شد.

در ادامه می خواهیم طول یا عرض نمایشگر گلکسی نوت ۸ را به دست آوریم. مشابه حالت قبل، قطر نمایشگر را از اینچ به میلیمتر تغییر می دهیم.

6.3×25.4=160.02

با توجه به فرمول قطر و اضلاع مستطیل پیش می رویم. اما این بار به جای ۱۶ به ۹ از ۱۸.۵ به ۹ استفاده می کنیم. چون نسبت تصویر گلکسی نوت ۸ به صورت ۱۸.۵ به ۹ است.

√18.52+92=√342.25+81=√423.25=20.573

عدد شاخص برای نسبت ۱۸.۵ به ۹ به دست آمد. حال رابطه بین قطر و عدد شاخص را نیز مشخص می کنیم.

160.02÷20.573=7.778

حال می خواهیم عرض نمایشگر گلکسی نوت ۸ را به دست آوریم.

9×7.778=70.002 mm

حال که عرض نمایشگر گلکسی نوت ۸ را داریم، باید طول آن را در شرایطی حساب کنیم که سمت چپ و راست تصویر سیاه است. می دانیم که در این حالت، طول نمایشگر با عرض آن نسبت 16 به 9 دارد. چون نسبت ابعاد ویدیوی در حال پخش 16 به 9 است. از آنجایی که 16 تقسیم بر 9 تقریبا برابر با 1.777 است، پس عرض نمایشگر گلکسی نوت 8 را باید در 1.777 ضرب کنیم.

70.002×1.777=124.393 mm

حال این دو را در هم ضرب می کنیم تا مساحت جدید به دست آید.

124.393×70.002=8707 mm2

8707÷100=87.07 cm2

یعنی مساحت خالص در گلکسی نوت ۸ موقع تماشای یک ویدیوی HD یا فول HD برابر است با 87 سانتیمتر مربع. با این فرض که ویدیو را آپ اسکیل نکنیم و در همان نسبت استاندارد تماشا کنیم.

حال نگاه می کنیم ببینیم چه اینچی به این عدد نزدیکتر است. با نگاه کردن به مساحت نمایشگرها می بینیم که مساحت نمایشگر یک تلفن هوشمند ۵.7 اینچی با نسبت ۱۶ به ۹ برابر با 89.6 سانتیمتر مربع است. این عدد به 87 سانتیمتر مربع بسیار نزدیک است. پس نتیجه می گیریم که مساحت مفید نمایشگر گلکسی نوت ۸ در هنگام تماشای یک ویدیوی HD یا فول HD تقریبا به اندازه یک نمایشگر ۵.7 اینچی با نسبت ۱۶ به ۹ است. یعنی حدود ۰.6 اینچ کمتر از چیزی که تصور می کنیم.

بر همین اساس، نمایشگرهای ۵.۸ اینچی گلکسی S8 و گلکسی S9 در هنگام تماشای ویدیو، عملا یک نمایشگر ۵.2 اینچی هستند. این حساب و کتاب ها را می توانید برای سایر تلفن های هوشمند که نسبت تصویر بیشتر از ۱۶ به ۹ دارند، انجام دهید. از جمله آیفون X، اکسپریا XZ2، هواوی P20 پرو و…

سخن پایانی اینکه؛ اعلام کردن قطر نمایشگرها با واحد اینچ، دیگر نمی تواند ملاک صحیحی برای درک فضای قابل استفاده نمایشگرها باشد. به همین خاطر است که سایت GSM Arena در بخش Display، مساحت نمایشگرها را هم اعلام‌ می کند. زیرا با دانستن مساحت نمایشگر می توان درک واقعی تری از میزان بزرگی آن داشت.

 

ممنون از همراهی شما همراهان همیشگی

به نظر شما شرکت های سازنده تلفن های هوشمند با اعلام قطر نمایشگرها، همه واقعیت ماجرا را به ما نمی گویند؟

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha