هر ساله چیپست های جدیدی عرضه می شوند که قرار است عملکرد بهتری را ارایه کنند اما این ارتقا در کارایی به شکلی اساسی رخ نمی دهد مگر از هسته های جدید استفاده شود. هر چند برخی شرکت ها معماری خود را توسعه می دهند و از معماری پایه شرکت ARM استفاده نمی کنند اما به هر حال این پیشرفت می تواند قابل توجه باشد. امروز شرکت ARM از Cortex-A76 با کلاک 3 گیگاهرتز و معماری 7 نانومتری و Mali-G76 رونمایی کرد و وقت آن است که نگاهی به آینده داشته باشیم! در ادامه با کیو ام سی همراه باشید.

با هسته های جدید پردازش مرکزی (CPU) آغاز می کنیم. پس از Cortex-A75 حالا Cortex-A76 بر پایه معماری 7 نانومتری و با کلاک 3 گیگاهرتزی آمده تا مصرف انرژی کمتر و قدرت بیشتر را به موبایل ها سیری ناپذیر ما اضافه کند.

Cortex-A76

Cortex-A76

همانطور که در نمودارهای بالا برای مقایسه سه هسته Cortex-A73 با Cortex-A75 و Cortex-A76 می بینید، پیشرفتدر بنچمارک های مذکور قابل توجه است. در مقایسه با Cortex-A75 که با معماری 10 نانومتری عرضه شده بود، قول افزایش 35٪ در کارایی و بهبود 40٪ مصرف انرژی داده شده است و از آنجا که پردازش هوش مصنوعی این روزها نیازی است خیلی قابل توجه پس هسته های پردازش مرکزی تا 4 برابر در این زمینه پیشرفت کرده اند. همچنین پردازنده گرافیکی جدید Mali-G76 در جهت پردازش ویدیوهای 8K در نظر گرفته شده است.

Mali-G76

Mali-G76

پردازنده گرافیکی جدید Mali-G76 نسبت به Mali-G72 به سبب معماری جدید 7 نانومتری وعده افزایش عملکرد 50٪ و بهبود مصرف انرژی 30٪ را می دهد. در زمینه یادگیری ماشین (Machin Learning) نیز شاهد پیشرفت 2.7 برابر هستیم که مکمل هوش مصنوعی خواهد بود. شرکت ARM این هسته را در کلاس لپتاپ ها می داند و اولین طراحی ها یک یا دو Cortex-A76 را با تعدادی از هسته A55 جفت خواهد کرد. این به این معنا نیست که A75 از بین می رود، اما به نظر می رسد که A76 یک هسته بزرگ است و چیپست های ارزان تر، هنوز از A75 استفاده می کنند.

در نهایت، پردازنده ویدیوی Mali-V76 وجود دارد. این پردازنده می تواند ویدیوهای 8K را به نرخ 30 فریم بر ثانیه رمزگذاری کند البته هنگامی که دوربین های تلفن همراه و حافظه ذخیره سازی بتوانند چنین کاری را انجام دهند. شرکت ARM همچنین با پیشرفت الگوریتم، 25 درصد افزایش کیفیت ویدیو را نیز ارایه می کند. این پردازنده می تواند ویدیو 8K را در 60 فریم در ثانیه یا 4K در 120 فریم بازپخش کند.

نظر شما چیست؟ این پیشرفت ها که احتمالا سال آینده به دست ما برسند به نظر می سد قدم خوبی در جهت پیشرفت پردازش های موبایلی باشند.

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha