به گزارش خبرنگار اعزامی وب سایت تسنیم به مسکو، محمد جواد ظریف پس از مذاکراتی فشرده و جدی خود با مقامات چینی، در ادامه رایزنی‌های خود درباره برجام، وارد مسکو شد.
ظریف قرار است ساعت 9 صبح به وقت محلی با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار کند.
ظریف طی سفر دوره‌ای خود پس از مسکو برای دیدار با مقامات ارشد اروپایی عازم بروکسل پایتخت بلژیک و مقر نهادهای اتحادیه اروپایی می‌شود.
ظریف پیشتر قبل از ترک پکن گفت: «ما امروز 7 تا 8 ساعت چین بودیم و سه ساعت مذاکرات رسمی و شام کاری با وزیر خارجه چین داشتیم. قبل از من هم مسوولان دستگاه‌های مختلف بحث کارشناسی داشتند. بسیار گفتگوهای جدی و دوستانه‌ای انجام گرفت. هر دو طرف به عنوان دو شریک  باسابقه اصرار دارند که روابط گشترده تر شود».
ظریف در ادامه در خصوص گفتگوهای صورت گرفته درباره برجام با طرف چینی گفت: «ما و چین درباره برجام موضع مشترک مبنی بر حفظ برجام داریم البته با حفظ منافع ایران و این موضوعی است که طرف چینی هم به آن اصرار دارد و تأکید دارد که منافع ایران باید حفظ شود».
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «ما تأکید کردیم که اگر برجام بدون حفظ منافع ایران ادامه پیدا کند، برای ما قابل قبول نیست».
ظریف درباره توافقات صورت گرفته با طرف چینی در خصوص برجام گفت: «توافق کردیم در روزها و هفته‌های آینده همکاری تنگاتنگی برای رسیدن به روش‌های عینی تضمین منافع ایران را دنبال کنیم».
وی در ادامه تأکید کرد: «چین به عنوان مهمترین شریک تجاری ایران و هم به عنوان عضو گروه 1-5 به اضافه 1 در تقویت اجماع جهانی که برای حفظ برجام ایجاد شده است، می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشد».
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: «کماکان ضرورت دارد همه کشورها برای این سرمایه‌گذاری که صورت گرفته است، جدی وارد میدان شوند. دوستان چینی در این زمینه جدی هستند. ما امیدوار هستیم که در عمل و در جزئیات هم بتوانیم به آن‌ها به راهکارهایی برای گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه برسیم».
ظریف گفت: «فکر می‌کنم گفتگوهایی که طی روزهای آینده با چینی‌ها خواهیم داشت، گفتگوهای بسیار مهمی خواهد بود و می‌تواند زمینه همکاری‌های گسترده‌تر هر دو کشور تحت هر شرایطی فراهم کند».
دیپلمات ارشد کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «چینی‌ها تأکید دارند که روابط آن‌ها با ایران، براساس توافق دو رئیس جمهوری، روابط جامع راهبردی است و این روابط متأثر از شرایط بیرونی نخواهد بود و این روابط را ادامه خواهیم داد».
ظریف در خصوص مسئله خرید نفت ایران از سوی طرف چینی گفت: «ما اعتقاد داریم که کشورها اجازه نخواهند داد ایالات متحده در روابطشان با سایر کشورها ایفای نقش بکند».
وزیر امور خارجه در خصوص سفر پیش‌روی خود به مسکو گفت: «توقع ما این است که با توجه به مواضعی که دولت روسیه داشته است، و با توجه به روابط بسیار نزدیکی که ما داریم، گفتگوهای خوبی داشته باشیم».
ظریف در خصوص روابط با روسیه گفت: «ما با دوستان روس درباره مسائل منطقه‌ای همواره گفتگو داریم، کما اینکه با دیگر کشورها هم گفتگو داریم. در برخی موارد نظر مشترک داریم و در برخی موارد ممکن است که اختلاف‌نظرهایی وجود داشته باشد. ولی این مانع از روابط راهبردی ما روسیه و چین نمی‌شود».
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در خصوص مذاکرات با کشورهای اروپایی گفت: «مذاکرات با سه کشور با هماهنگی اتحادیه اروپا است، همانطور که می‌دانید براساس برجام، خانم موگرینی به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک در برجام است. لذا اگر ما کار را با کمیسیون مشترک به پیش ببریم، این اتحادیه اروپا، یعنی خانم موگرینی یا معاون ایشان است که براساس سطح برگزاری جلسه مسئولیت هماهنگی نشست را به عهده خواهد داشت».
انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha