به گزارش نیوزگزاری کیو ام سی به نقل از رویترز، به دلیل احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران که ممکن است عرضه نفت این کشور را مختل کند، قیمت نفت به بالاترین رقم های بیش از 3 سال گذشته رسیده است. اما در صورت عدم همراهی اتحادیه اروپا یا دیگر مشتریان عمده نفت ایران، واشنگتن به سختی می تواند ضربه ای سخت به صادرات نفت ایران وارد کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان تا 12 ماه می فرصت داده تا اشکالات برجام را برطرف کنند، وگرنه وی تحریم ها علیه ایران را مجددا برقرار خواهد ساخت. منابع مطلع گفته اند ترامپ تقریبا مصمم به خروج از برجام است، اما هنوز مشخص نیست که دقیقا چگونه این کار را انجام خواهد داد.

در حال حاضر اروپا نزدیک به یک چهارم کل نفت صادراتی ایران را خریداری می کند، اما همچنان این کشورهای قدرتمند آسیایی یعنی چین، هند، کره جنوبی و ژاپن هستند که بخش عمده ای از نفت ایران را خریداری می کنند.

ترکیه نیز یکی دیگر از خریداران مهم غیرآسیایی نفت ایران است که واردات نفت از ایران را از ژانویه 2016 تاکنون حدود 3 برابر کرده و به 170 هزار بشکه در روز رسانده است.

از ژانویه 2016 به این طرف، تولید نفت ایران حدود یک چهارم یعنی معادل 800 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 3.82 میلیون بشکه در روز رسیده است. با این رقم ایران ششمین تولید کننده بزرگ نفت جهان شده است.

در همین مدت، صادرات نفت ایران بیش از دو برابر رشد کرده و در ماه آوریل به 2.6 میلیون بشکه رسیده که به معنای افزایش 1.5 میلیون بشکه ای بوده است. فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و یونان بزرگترین مشتریان اروپایی نفت ایران هستند و سهم اروپا از صادرات نفت ایران هم اکنون 600 هزار بشکه در روز است.

در طی 3 سال افت صادرات نفت ایران که با افت شدید قیمت نفت نیز همراه بود، ایران درس های زیادی در مورد زنده ماندن با درآمد پایین نفت آموخته است. بر اساس برآورد صندوق بین المللی مانی، ایران برای برقراری توازن در بودجه خود در سال جاری به نفت بشکه ای 58 دلار و 80 سنتی نیاز دارد، در حالی که این رقم در سال 2014، صد دلار بود.

انتهای پیام/33

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha