به گزارش نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی، طی هفته‌های اخیر رسانه‌های کشور با نیوز شوکه کننده ثبت سفارش غیر قانونی بیش از 6481 خودرو مواجه شدند. بعد از اطلاع رسانی ناقص و جسته و گریخته از سوی دستگاههای اجرایی، نیوزگزاری کیو ام سی برای نخستین بار به رسانه‌ای کردن این تخلف بزرگ  به همراه جزییات اولیه  اقدام نمود. یکی از مهمترین ابهامات در خصوص آمار مذکور این بود که چه تعداد خودرو با  ثبت سفارشهای غیر قانونی که عمدتا در زمان مسدود بودن سایت ثبت سفارش انجام شده، از گمرکات خارج شده است.

بر اساس اطلاعات اولیه، حدود 1939 خودرو با ثبت سفارشهای غیرقانونی طی سال 96 از گمرکات خارج شده اند. اگر فرانید شماره گذاری این خودروها در پلیس راهور نیروی انتظامی انجام نشده باشد لازم است دستگاههای اجرایی از جمله گمرک، سازمان توسعه تجارت و اداره مقررات صادرات و واردات هر چه سریع تر از طریق نامه نگاری با نیروی انتظامی، از شماره گذاری و ورود این خودروها به بازار جلوگیری کنند.

به این ترتیب بیش از 4500 خودرو نیز که ثبت سفارش شائبه دار یا غیر قانونی داشته‌اند مشمول مقررات قاچاق شده و در گمرکات مختلف و 12 گانه از جمله شهید باهنر و رجایی، توقیف شده‌اند.

به گزارش کیو ام سی، طی سال 96 شرکتهای نمایندگی و غیر نمایندگی امکان واردات خودرو به کشور را داشته‌اند، اما  با مصوبه دولت از اواخر سال گذشته تنها شرکتهای دارای نمایندگی مجوز واردات خودرو را در اختیار دارند. سوال مهمی که وجود دارد این است که چه تعداد  ثبت سفارش غیر قانونی توسط شرکتهای نمایندگی انجام شده است.گفتنی است،  اطلاعات اولیه تخلف مورد اشاره در اختیار نهادهای نظارتی قرار گرفته و طی روزهای آتی جزییات بیشتری از این موضوع نیز در نیوزگزاری کیو ام سی منتشر خواهد شد.

لازم به ذکر است، گمرک ایران در خصوص قاچاق خودرو با ثبت سفارشهای(غیر قانونی و فاید اعتبار) اعلام کرده، خودروها(مذکور) تماما دارای ضوابط فنی خودرو و نمایندگی مجاز و رسمی در کشور هستند. این خودروها در فهرست خودروهای قابل ورود به کشور قرار داشته که قبلا ضوابط فنی موضوع آیین نامه ضوابط فنی مصوب دولت را از کمیته مربوطه که زیر نظر وزارت صمت است اخذ  و دارای نمایندگی رسمی مورد تایید آن وزارتخانه هستند. همچنین حقوق و عوارض گمرکی این خودروها پرداخت شده، تشریفات گمرکی  انجام و پروانه الکترونیکی برای این خودروها صادر شده است و مابقی خودروها در گمرکات توقیف شده است.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha