لمی کیالی، خبرنگاروب سایت تسنیم، نبل و الزهراء، حومه حلب : ده‌ها هزار غیرنظامی که از شهر عفرین در مرزهای سوریه و ترکیه آواره شدند و به شهرک‌های نبل و الزهراء در شمال حلب پناه بردند، آنها به خاطر بمباران شهرشان از سوی ترکیه، گریختند، مردمی که منازلشان را ترک کردند، جز لباسی که می‌پوشند، چیزی به همراه نداشتند، با این حال آنها با استقبال گرم مردم شهرک‌های نبل و الزهراء روبرو شدند که منازل و مساجد را به روی آنها باز کردند و غذا و نیازهای اساسی آنها و فرزندانشان را تامین کردند.

 

یکی از آوارگان عفرین می‌گوید از حجم سنگین گلوله‌ها و بمباران ابتدا به سمت عفرین و آنگاه به سمت نبل آمدیم، گلوله‌ها هیچ کسی را رها نمی‌کرد، این کودکان و بیگناهان چه گناهی دارند؟ ما منازلمان و همه چیزمان را باقی گذاشتیم و فقط با لباسی که می‌پوشیم، آمدیم.

خبرنگار تسنیم می‌پرسد: نظرتان درباره رفتار مردم نبل و الزهراء چیست؟ پاسخ می‌دهد: خداوند به آنها خیر دهد، در هیچ زمینه‌ای کوتاهی نداشتند، آنها برای ما غذا و آب و وسایل راحتی و خواب و همه چیز را فراهم کردند، خداوند به آنها خیر دهد که بیشتر از وظیفه‌شان عمل کردند.

خبرنگار تسنیم پرسید:نظر شما درباره کمک سوری‌ها به یکدیگر در این بحران چیست؟ وی پاسخ داد: همه ما سوری هستیم و خواهان رهایی از این بحران هستیم، از هیچ کس توقعی نداریم، فقط امنیت می‌خواهیم، امنیت.

آواره دیگری گفت : ما از ساکنان شهر حلب هستیم، در ابتدا به عفرین پناه بردیم  و هنگامی که جنگنده‌های ترکیه‌ای و مزدوران الجیش الحر به آن حمله کردند و تمام منازل را ویران کردند و کودکان را کشتند، از آنجا به شهرک نبل فرار کردیم و مردم اینجا با احترام فراوان از ما استقبال و پذیرایی کردند و خانه‌هایشان را به روی ما گشودند و هنگامی که منازلشان پر شد، مساجد و حسینیه‌ها را برایمان باز کردند، حتی برخی از خانواده‌های نبل، منازل خودشان را خالی کردند و در اختیار ما قرار دادند.

زنی که از عفرین آواره شده است،‌می‌گوید: ساکنان نبل و الزهراء با روی باز و به گرمی از ما استقبال کردند، ما از روستایمان فرار کردیم، حدود دو ماه در عفرین باقی ماندیم، هیچ چیزی از منزلمان سالم نماند، من و همسرم فرزندانمان را به اینجا آوردیم.

وی افزود: ما اکنون در مسجد هستیم و مردم اینجا به ما کمک می‌کنند و در هر زمینه هر چیزی به کودکانمان کمک می‌کنند،‌خدا به آنها خیر دهد و از هر بدی ایمن نگه دارد.

استقبال گرم مردم نبل و الزهراء از آوارگان عفرین دلیل واضح و آشکاری بر انسجام و همبستگی ملت سوریه در سختی و آسانی است صرف نظر از اختلافاتی که در مذهب یا دین یا قومیت و نژاد وجود دارد، عفرین روزی از روزها تنها پناهگاه مردم نبل و الزهراء‌در دوران محاصره‌ای قرار  داشت که گروه‌های مسلح به مدت بیش از سه سال بر آنها  تحمیل کرده بودند.

یکی از ساکنان شهرک نبل می‌گوید: این بحران بر آنها(آوارگان) به سختی می‌گذرد،‌ولی همانطور که مردم عفرین در گذشته به ما کمک کردند، وظیفه ما است تا اکنون به آنها کمک کنیم، ما مردم سوریه صرف نظر از وابستگی‌های قومی و مذهبی همگی متحد و یکپارچه هستیم، همه یکی هستیم و همانطور که آنها به وظیفه‌شان عمل کردند، امروز هم ما به وظیفه خود عمل می‌کنیم.

مردم نبل و الزهراء کار خیر را دوست دارند، آنها منازلشان را به روی هموطنان و برادران کردشان که آواره شده‌اند، باز کردند، آنها خیلی درد و رنج متحمل کنند، به یاری خدا از هیچ کمکی به آنها دریغ نخواهیم کرد.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha