به گزارش گروه بین الملل وب سایت تسنیم به نقل از رویترز، یک دیپلمات اروپایی روز پنجشنبه گفت مقامات اروپایی در حال پیشرفت برای رسیدن به توافقی هستند که به نگرانی‌های آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران بپردازد اما یک دیپلمات دیگر گفت مشخص نیست که آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اقدام طرف اروپایی استقبال خواهد کرد یا خیر.

دیپلمات اول که نخواست نامش فاش شود گفت: احساس می کنیم در حال پیشرفت خوبی به سوی پرداختن به نگرانی‌های ترامپ و دستیابی به یک توافق هستیم.

دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی که عضو گروه 1+5 نیز هستند در همین راستا روز چهارشنبه با برایان هوک مدیر برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار کردند.

یک دیپلمات دیگر در همین زمینه به رویترز گفت حتی اگر دیپلمات‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان به توافق برسند معلوم نیست که آیا ترامپ از آن راضی می شود یا خیر.

وی در پاسخ به این سوال که اگر ترامپ از توافق فوق الذکر استقبال کند چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: هر چیزی ممکن است، اما اگر او معافیت‌های تحریمی ایران را تمدید نکند اوضاع به سرعت وخیم خواهد شد. اعتماد از بین می رود و ایران خطر خروج از برجام را می پذیرد. این دیپلمات افزود: من به طور خاص خوش بین نیستم. نهایتا یک شخص بی‌ثبات درباره توافق تصمیم خواهد گرفت.

ترامپ در 12 ژانویه 2018 در ضرب الاجلی به سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام کرد آنها باید با “اصلاح نواقص وحشتناک توافق هسته‌ای ایران” موافقت کنند در غیر این صورت وی معافیت‌های تحریمی ایران را در 12 می (22 اردیبهشت) تمدید نخواهد کرد.

این دیپلمات اروپایی همچنین گفت که مدیران سیاسی وزارت خارجه های انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در حال کار بر روی سه سند تا پیش از ضرب الاجل 12 می هستند اما جزئیاتی از این اسناد ارائه نکرد.

وی افزود: اگر آمریکا با همکاری با اروپایی‌ها برای اطمینان خاطر از اینکه برنامه هسته ای ایران برای همیشه غیرنظامی خواهد بود، موافقت کند آنگاه می‌توانیم روی چیزی موافقت کنیم. اما نمی‌توانیم چیزی که در تضاد با برجام است، انجام دهیم. بگذارید صریح بگویم اگر ما برجام را از دست بدهیم ناخواسته بر آنچه آمریکایی‌ها می‌خواهند اثر عکس خواهد گذاشت. زمان گریز* یک سال نخواهد بود بلکه چند هفته خواهد بود.

[*منظور از این زمان، مدت زمانی است که ایران در صورت لغو برجام برای انباشت مواد هسته‌ای لازم جهت ساخت یک سلاح هسته‌ای نیاز دارد.]

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha