به گزارش نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی، مهمترین اتفاقی که در روزهای اخیر در کشور رخ داد گرانی غیرمنطقی دلار و ثبت رکورد 6000 تومان برای این ارز بود. همزمان با گرانی دلار البته نیوزهایی هم منتشر شد مبنی بر فیلتر تلگرام در آینده نزدیک!

هر دو نیوز برای مردم مهم بود ولی نیوز مهمتر به طور حتم دلار 6000 تومانی بود؛ چراکه گرانی دلار یعنی گرانی تمامی کالاها و خدمات؛ یا ساده تر بگوییم، گرانی دلار یعنی گرانی سفره مردم! بالاخره تجربه سال های قبل نشان داده که در کشور ما همه چیز به بازار ارز گره خورده است.

البته این گره بخاطر ارتباط مستقیم کالاها و خدمات به ارز نیست بلکه بیشتر ناشی از فضای روانی است که در زمان گرانی دلار، تمام کالاها و خدمات را تحت تاثیر قرار می دهد.

هدف ما اما در این گزارش چرایی گرانی دلار و تاثیر آن بر زندگی مردم نیست بلکه اشاره رئیس کل بانک مرکزی به یکی از دلایل گران شدن دلار است؛ بعد از ثبت دلار 6000 تومانی دولت تصمیم گرفت ارز را با قیمت 4200 تومان تک نرخی کند؛ این تصمیم شبانه دولت همزمان شد با جلسه ی مجلسی ها با رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور رونقی و دارایی!

طبق قرار قبلی بنا بود، سیف و کرباسیان سه شنبه راهی صحن مجلس شوند و درباره گرانی دلار توضیح دهند؛ سیف بعنوان سکاندار بازار مانی و ارز کشورمان پشت تریبون مجلس اعلام کرد که این گرانی از شبکه های مجازی و تلگرام هدایت می شد!

رئیس کل بانک مرکزی گفت: التهابات اخیر در بازار ارز کار دشمن است و نباید ما را نگران بکند؛ افزایش قیمت دلار در «تلگرام» صورت میگرفت و معامله اصلی صورت نمی‌گرفت.

ولی الله سیف که دیروز، روز شلوغی را داشت، یک بار هم به تلویزیون رفت و از دوربین سیما مجدداً تاکید کرد که یکی از دلایل گرانی دلار فضای مجازی بود. البته اشاره تلویحی رئیس کل بانک مرکزی از فضای مجازی، همان تلگرام خودمان است!

رئیس کل بانک مرکزی شاید ناخواسته موجب نمایان شدن دوگانگی دولت در برخورد با تلگرام شد؛ مدت هاست دولت به ویژه شخص رئیس جمهور تلاش می کند نشان دهد که از مدافعان تلگرام بوده و قصد دارد حداقل به این بهانه، نظر مردم را جلب کند.

ولی بعد اینکه سیف رسماً گرانی دلار را به تقصیر تلگرام انداخت این مهم آشکار شد که دولت خود خوب میداند که تلگرام می تواند چه اثرات مخربی داشته باشد و تا جایی پیش رود که مهمترین بازار رونقی کشورمان را به مخاطره انداخته و دلار را تا 6000 تومان هم بالا ببرد.

اقدامی که موجب تنش در کشور شده و موجب شد تا حتی رئیس کل بانک مرکزی گزارش ویژه اقدامات ارزی صورت گرفته را به مقام معظم رهبری هم ارائه دهد. در عین حال جلسات ویژه ارزی با شخص رئیس جمهور برای رسیدن به یک تصمیم هم در چند نوبت برگزار شد و دست آخر هم دلار 4200 تومانی از آن جلسات بیرون آمد.

با این حال اما مدیر روابط عمومی بانک مرکزی که درصدد رفع این تناقض است، در پیامی نوشته است که سیف از طرفداران جدی آزادی تلگرام و از استفاده کنندگان آن است!

سوال اصلی ما الان این است که بالاخره تلگرام خوب است یا بد؟ شاید جواب این باشد، تلگرام وقتی برای دولت منفعت داشته باشد خوب است ولی وقتی ضرر داشته باشد، بد است!

اگر تلگرام خوب است، یعنی دلار و بازار ارز ما مهم نیست! البته اصل اینکه بازار ارز بخاطر تلگرام ملتهب شده جای نقد اساسی به بانک مرکزی و رئیس کل محترم آن دارد، ولی با احترام به آقای سیف، از سخنان خودشان استفاده کرده و این موضوع را مطرح می کنیم، چطور می شود تلگرام خوب باشد و درعین حال همین تلگرام خوب، بازار ارز را تا جایی ببرد که بانک مرکزی توان مدیریت آن را نداشته باشد.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha