زمانی که صحبت از دانلود اپلیکیشن می شود، اکثر مردم می گویند که از فروشگاه های رسمی دانلود کنید. اما این فروشگاه های رسمی تا چه حد قابل اعتماد هستند؟

این مطلب توسط آقای رسول آریان برای کیو ام سی ارسال شده است.

بر اساس پژوهش های آزمایشگاه امنیتی کسپرسکی، برخی از اپلیکیشن های مخرب موجود در گوگل Play Store به دفعات بسیار دانلود شده اند. به نقل از مقاله ای از ZD Net به تاریخ 16 فروردین 1397، سیستم های حفاظتی Play Store بسیار ضعیف عمل می کنند و به نظر می رسد که هکرها برای نفوذ به تلفن های همراه، بیشتر از تروجان ها استفاده می کنند.

محققان در آزمایشگاه کسپرسکی چندین اپلیکیشن مخرب که از طریق Play Store منتشر شده اند را شناسایی کرده اند؛ از جمله گیم ها، اپلیکیشن های پخش زنده ورزشی و VPN ها که برخی از این موارد بیش از صد هزار بار دانلود شده اند. در حالی که این اپلیکیشن ها به نظر قانونی هستند، اما هدفشان ایجاد فشار بر سخت افزار تلفن همراه و یا سرقت اطلاعات است.

یکی از رایج ترین آنها اپلیکیشنی است به زبان پرتغالی که مسابقات فوتبال را به صورت آنلاین پخش می کند، اما در پس زمینه به جاسوسی از اطلاعات کاربران می پردازد. این اپلیکیشن بیش از صد هزار بار در برزیل دانلود شده است.

یکی دیگر از آنها اپلیکیشنی است اکراینی با نام Vilny که میزان پردازش CPU تلفن همراه کاربران را در اختیار سازنده اپلیکیشن قرار می دهد و به این وسیله می تواند فشار مضاعف بر CPU وارد کند. ایجاد فشار بی رویه بر CPU موجب گرم شدن تلفن همراه و افزایش مصرف باتری آن می شوند‌. این اپلیکیشن در روسیه و اکراین بیش از پنجاه هزار بار دانلود شده است. همچنین یکی دیگر از این دسته اپلیکیشن های مخرب، گیم است با نام Zombie Fun.

البته همه برنامه هایی که از طریق کسپرسکی گزارش شده اند، به سرعت از روی Play Store برداشته شده اند. با وجود آنکه عبارت Verified by Play Protect در موقع دانلود اپلیکیشن ها از Play Store نشان داده می شود، اما این گزارش نشان می دهد که دانلود از طریق Play Store نیز ۱۰۰% امن نیست.

از تجربه شخصی ام در این خصوص می توانم اپلیکیشنی را نام ببرم به اسم Screen Off and Lock که کار آن خاموش کردن صفحه نمایش موبایل است. به صورتی که بتوان با گفتن عبارتی مانند Lock My Phone از طریق دستیار گوگل، موبایل را به حالت استندبای برد. با توجه به اینکه اپلیکیشن Clean Master بر روی تلفن همراه بنده نصب است و این اپلیکیشن به همراه خود یک آنتی ویروس نیز دارد، به محض آنکه اپلیکیشن Screen Off and Lock نصب می شود اعلام می کند که این اپلیکیشن حاوی تروجان است. هر چند که ممکن است آنتی ویروس اشتباه کند، اما زمانی که با این قاطعیت در مورد مخرب بودن این اپلیکیشن اعلام خطر می کند، نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. این اپلیکیشن بیش از پنجاه هزار بار دانلود شده است. البته دو اپلیکیشن با این نام در Play Store موجود است، اپلیکیشن مورد نظر ما آیکون مشکی دارد. در ادامه نام این تروجان را می توانید در تصویر زیر ملاحظه بفرمایید.

برنامه آلوده به ویروس در گوکل پلی

برنامه آلوده به ویروس در گوکل پلیبرنامه آلوده به ویروس در گوکل پلی

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha