به گزارش خبرنگار اجتماعی وب سایت تسنیم، اسفند به روزهای پایانی رسید اما هنوز بخشی از مطالبات معلمان پرداخت نشده باقی مانده است.علاوه بر9 ماه مطالبات مربوط به ساعات حق‌التدریس رسمی (نیروهای شاغل) معلمان خرید خدمات آموزشی از ابتدای مهر هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند این در شرایطی است که حقوق این گروه از معلمان در حداقل میزان ممکن و ماهانه 500 تا 600 هزار تومان است البته به این مطالبات باید اضافه کار کارکنان اداری آموزش‌وپرورش و حق الزحمه امتحانات نهایی را نیز اضافه کرد.

تعدادی از معلمان خرید خدمات آموزشی از استان سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان در تماس با وب سایت تسنیم ضمن اعتراض به عدم دریافت حقوق خود از مهر ماه می‌گویند: هم‌اکنون شب عید است اما از مهر تا به حال حقوقی نگرفته‌ایم، چگونه با دست خالی به استقبال سال نو برویم. اعتراض هم که می‌کنیم می‌گویند سال بعد قراردادتان را تمدید نمی‌کنیم، این در شرایطی است که معلمان خرید خدمات آموزشی با کمترین حقوق در مناطق محروم و مرزی به آموزش دانش‌آموزان مشغول هستند.حقوق و مزایای پایین و نداشتن امنیت شغلی، نداشتن پوشش بیمه‌ای مناسب و عدم پرداخت به موقع حقوق مهمترین مشکلاتی است که معلمان در طرح خرید خدمات آموزشی با آن مواجه هستند.

یکی دیگر از معلمان نیز درباره مطالبات پرداخت نشده فرهنگیان می‌گوید “آقای وزیر انجام تکالیف و رعایت قانون دو موضوع متوازن و هماهنگ هستند. فرهنگیان موظفند تکالیف قانونی خود را انجام دهند اما مسئولان آموزش و پرورش هم موظفند حق قانونی فرهنگیان را بدون تاخیر پرداخت کنند منظور از حق قانونی همان حقوقی است که هر روز و هر ماه صحبت از پرداخت آن است اما عملا پرداختی در کار نیست. کارمندان ستادی آموزش و پرورش در سال جاری هشت ماه است که اضافه کار اداری نگرفته‌اند. سال گذشته هم چهار ماه اضافه کار اداری آنها پرداخت نشده است، حق الزحمه ساعات حق التدریس معلمان چه زمانی پرداخت می‌شود؟حق محرومیت فرهنگیان مناطق محروم چه شد؟”.

البته مسئولان آموزش‌وپرورش هم به وضعیت فعلی و تاخیرهای طولانی مدت در پرداخت مطالبات فرهنگیان معترض‌اند در این باره منصور مجاوری مشاور وزیر آموزش‌وپرورش با اعتراض نسبت به اینکه وقتی بودجه رفاهی نداریم، چرا باید بگوییم معلمان رفاهیات دارند؟ می‌گوید: باید از شعارها خارج شویم، امروز و در آستانه سال نو بسیاری معلمان حق التدریس ما حقوق نگرفته‌اند.پول مهدکودک فرزندان، لباس خدمتگزاران، فوق العاده نوبت دوم مدیران مدارس، بخشی از بیمه تکمیلی کارکنان، بخشی از خرید خدمات و برون‌سپاری هنرستان‌ها، هزینه‌های جاری اداری ادارات کل و 9 ماه حق التدریس شاغلین پرداخت نشده است. برای اضافه کار از شهریور سال گذشته بودجه‌ای ابلاغ نشده است، میانگین اضافه کاری بر اساس ضوابط اجرایی بودجه تا 175 ساعت مجاز است در حالی که ما نتوانسته‌ایم تا 40 ساعت را بیشتر بدهیم، چطور انتظار افزایش بهره‌وری را داریم؟

هرچند که تاخیر در پرداخت مطالبات معلمان فقط مربوط به امسال نیست و سال گذشته نیز شاهد تاخیر در پرداخت مطالبات معلمان بودیم به گونه‌ای که در آخرین روزهای اسفند مطالبات فرهنگیان تسویه شد اما علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش معتقد است، امسال علت تاخیرهای طولانی برای پرداخت مطالبات فرهنگیان، عدم همراهی خزانه است، او در اینباره به تسنیم اینگونه توضیح می‌دهد” علت تاخیر در پرداخت‌های آموزش و پرورش بحث بلوکه خزانه است، برخی این موضوع را تعبیر کرده‌اند و گفته‌اند مگر تحریم است که می‌گویند پول در خزانه بلوکه شده است و نیاز است در این رابطه توضیح بدهم. به استناد بند ج تبصره 19 قانون بودجه از محل یک درصد بودجه شرکت‌های دولتی،‌اعتباری در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش قرار می‌گیرد و براین اساس دولت در ابتدای سال پولی را در اختیار آموزش‌وپرورش قرار داد که آن را صرف پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشسته‌های سال 95 کردیم و هم‌اکنون این ردیف معادل 2500 میلیارد تومان عملکرد مالی نداشته است به همین دلیل خزانه می‌گوید این مسئله باید تعیین تکلیف شود و اگر نتوانید تعیین تکلیف کنید مجبوریم از تخصیص‌های آموزش‌وپرورش برداریم”.

البته او در جدیدترین اظهار نظر خود در تاریخ 22 اسفند درمراسم افتتاحیه مرکز آموزشی، رفاهی فرهنگیان استاد نبوی در بوشهر گفته بود ” از اواخر هفته اضافه کار و حقوق حق التدریس‌ها و سربازمعلمان نیز پرداخت خواهد شد”.

به گزارش تسنیم، به نظر می‌رسد مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان برنامه و بودجه و خزانه برای حل مشکل تاخیرهای طولانی مدت در پرداخت مطالبات فرهنگیان باید چاره‌ جدی بیاندیشند چرا که تاخیر در پرداخت حقوق و مطالبات معلمان مسائل و مشکلات دیگری را به همراه دارد که می‌تواند منجر به افت کیفیت در کلاس درس و تاثیر منفی بر روند فعالیت معلمان شود که نتیجه این فرایند معیوب ضربه به دانش‌آموزان و جریان آموزش در مدارس است.

انتهای پیام/

 

 

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha