به گزارش نیوزگزاری کیو ام سی به نقل از المانیتور، دولت ترامپ اجازه صدور تجهیزات با فن آوری بالایی را به ایران صادر کرده که می تواند به تقویت نظارت بین المللی بر توافق هسته ای کمک کند.

جان سالیوان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا استثنایی را امضا کرده که به یک شرکت مستقر در مریلند اجازه می دهد شبکه های پهن باند، دیش های ماهواره و تجهیزات وایرلس مورد استفاده جهت رصد انفجارهای هسته ای به ایران صادر نماید. بر اساس مقرراتی که پس از جنگ ایران و عراق به اجرا گذاشته شده، دولت آمریکا صادرات کالاهای دو منظوره ای را که می تواند به برنامه تسلیحات هسته ای ایران کمک کند محدود می سازد.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه آمریکا در روز 5 ژانویه کنگره را از این اقدام خود مطلع ساخته است. این اولین باری نیست که دولت آمریکا اجازه صادرات فن آوری های دیجیتال به ایران را صادر می کند. در سال 2010، وزارت امور خارجه آمریکا مستثنایی را منتشر کرده بود که به شرکت های آمریکایی اجازه می داد نرم افزارهای چت، ایمیل و شبکه های اجتماعی به ایران صادر کند.

داریل کیمبال، مدیر پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای در این باره گفت: «این تجهیزات درست مثل سیستم تشخیص زلزله است و قرار است انفجارهای خیلی بزرگ را تشخیص دهد… اگر ما فکر می کنیم که ایرانی ها به نحوی یک وسیله انفجاری هسته ای را آزمایش کرده اند، می خواهیم آن را با استفاده از شبکه ای از داده ها که این تجهیزات در اختیار ما قرار می دهد اثبات کنیم.»

این استثنا جهت صادرات یک کالای خاص به ایران در حالی صادر شده که دولت ترامپ باید در 12 ماه می تصمیم بگیرد که آیا همچنان قصد ماندن در برجام را دارد یا نه.

این تجهیزات توسط پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای درخواست شده است که انجام انفجارهای مربوط به آزمایش هسته ای در سطح جهان را کنترل می کند. این سازمان بین المللی اگرچه ایران در آن عضو نیست اما سه پایگاه در ایران مستقر کرده است که داده های مربوط به انفجارهای هسته ای در ایران را به وین انتقال می دهند و بدین ترتیب آمریکا و دیگر سیاستگذاران می توانند به کانالی زنده و مستقل برای پایش فعالیت های هسته ای ایران دسترسی داشته باشند.

سازمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای سه ایستگاه پایش انفجارهای هسته ای در تهران، کرمان و شوشتر دایر کرده و قرار است سه ایستگاه دیگر نیز در این کشور برقرار کند.

انتهای پیام/178

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha