به گزارش نیوزنگار رونقی نیوزگزاری کیو ام سی، مسعود کرباسیان در یازدهمین همایش سالیانه مالی و مالیاتی ایران که در دانشگاه تهران برگزار شد با بیان اینکه اگر بخواهیم به اهداف کلان کشور در حوزه رشد رونقی، ثبات رونقی، بهبود رقابت‌پذیری و بهبود محیط کسب و کار دست یابیم باید در حوزه مالیات تحولات مهمی انجام شود گفت: تثبیت رونق، عدالت در توزیع، جهت‌دهی به فعالیت‌های تولیدی، کاهش اتکا به منابع نفتی و افزایش بهره‌گیری از منابع پایدار از قبل مالیات‌ستانی عادلانه بدست می‌آید.

وی با بیان اینکه هنوز یک تعریف واحد در خصوص بهبود محیط کسب و کار در کشور وجود ندارد گفت: بیش از 2 هزار و 500 مجوز برای فعالیت‌های مختلف در کشور صادر می‌شد که هم‌اکنون 700 مجوز از این تعداد کاسته شده اما باز هم با شاخص‌های جهانی در بهبود محیط کسب و کار  وجود ندارد.

وزیر رونق با بیان اینکه در تعریف مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مصرف هنوز ابهام وجود دارد گفت: مالیات بر مصرف با توجه به فعالیت واحدهای بدون پروانه و عدم اجرایی شدن سیستم یکپارچه اطلاعات در کشور قابلیت اجرا ندارد. 

به گفته کرباسیان اجرای صندوق‌های مکانیزه فروش به دلیل چالش‌های قبل از نهایی شدن قانون با مشکل روبرو شده است. چرا که یک شرکت با فاکتور جعلی مدعی تولید و توزیع این صندوق‌ها شده و مشکلات زیادی برای پیاده‌سازی این طرح ایجاد کرد.

کرباسیان با اشاره به برنامه‌های راهبردی وزارت رونق در حوزه مالیات گفت: 4 برنامه راهبردی در حوزه مالیات عبارتند از اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، صندوق‌های مکانیزه فروش، طرح جامع مالیاتی و قانون مالیات بر ارزش افزوده.

وزیر رونق افزود: بنده به وزارت رونق به عنوان جایگاه اجرایی برنامه‌های بالادستی از قبیل برنامه‌های توسعه، چشم‌اندازهای کلان، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری نگاه می‌کنم.

وی با بیان اینکه در حوزه پیاده‌سازی طرح صندوق‌های مکانیزه فروش هنوز چالش‌هایی وجود دارد گفت: نحوه دریافت هزینه‌های صندوق‌ها ، چگونگی پوشش اصناف از جمله چالش‌های پیاده‌سازی این طرح می‌باشد.

کرباسیان به خزانه‌داری الکترونیک به عنوان یکی از طرح‌های مهم وزارت رونق اشاره کرد و گفت: بعضا دیده شده که یک شرکت بیش از 200 شماره حساب داشته و یا اینکه در استانها درآمدهای مالیاتی با تعلل بانک ها با تاخیر چند روزه به دولت می‌رسید اما با استفاده از خزانه‌داری الکترونیک درآمدها به صورت آنلاین وصول و پرداخت خواهد شد.

وزیر رونق با اشاره به اینکه در سال 91 نسبت مالیات به اعتبارات هزینه‌ای 44 درصد بوده گفت: این نسبت در سال 95، 5 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در سال 91، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی 5.4 درصد بوده که سال قبل به 8 درصد افزایش یافته است.

به گفته کرباسیان در این نسبت‌ها شاهد رشد نسبت‌ها می‌باشیم اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داشته چرا که این نسبت‌ در کشورهای در حال توسعه حدود 20 درصد است.

انتهای پیام/

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha