اخیراً مقامات آمریکایی و اسرائیلی اعلام کردند انتقال جنجال‌برانگیز سفارت آمریکا از‌ تل‌آویو به بیت المقدس در تاریخ 14 مه (24 اردیبهشت 1397) انجام خواهد گرفت. انتخاب تاریخ 14 مه به‌دلیل همزمانی با سالروز اعلام تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی در سال 1948 (یوم النکبة) صورت گرفته است. ترامپ روز چهارشنبه 15 آذر ماه در یک سخنرانی در کاخ سفید قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد مقدمات کار برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این تصمیم ترامپ با خشم فلسطینیان و محکومیت‌های جهانی مواجه شد.

در همین رابطه خبرنگار گروه بین الملل وب سایت تسنیم با دکتر «محمود الزهار» از رهبران ارشد جنبش حماس فلسطین گفت‌وگو کرده است.

وجود اشغالگران اسرائیل در خاک فلسطین فاقد مشروعیت است

محمود الزهار در ابتدا درباره واکنش فلسطینی‌ها به اقدام واشنگتن مبنی بر تعیین زمان انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس تصریح کرد: در ابتدا باید تأکید کنم که موضع ما غیر از این موضوع انتقال سفارت و به‌صورت کلی بدین صورت است که معتقدیم که وجود اسرائیل نامشروع و غیرقانونی است؛ بدین معنا که وجود اشغالگران اسرائیل در حتی یک وجب از خاک فلسطین فاقد وجاهت قانونی و مشروعیت است، بنابراین اگر آمریکا در صدد مشارکت در این جنایت از طریق به‌رسمیت شناختن قدس شرقی و غربی به‌پایتختی اسرائیل است، موضع ما در قبال این مسئله تغییر نمی‌کند و ما سفارت آمریکا را نه در قدس غربی و نه در قدس شرقی نمی‌پذیریم، زیرا تمام این سرزمین متعلق به فلسطینی‌ها، اعراب و مسلمانان است. تمام اشکال عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اشغالگران اسرائیل برای مشروع نشان دادن این رژیم محکوم است.

عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل اقدامی غیراسلامی است

وی در ادامه در رابطه با خیانت برخی از رژیم‌های عربی در کمک به آمریکایی‌ها برای اجرای توافق موسوم به “معامله قرن” و لزوم وحدت امت اسلامی نیز تأکید کرد: وحدت اسلامی خواسته ما در دوران اخیر به‌ویژه از سال 2006 به بعد بوده است و امت اسلامی نه‌فقط عربی باید پیرامون قدس متحد شوند. این اتحاد اسلامی موجب تعدیل در حالت عقب‌نشینی اعراب علیه فلسطین می‌شود و این عادی‌سازی اعراب با اسرائیل اقدامی غیراسلامی است، بنابراین اگر تمام مسلمانان بدون توجه به مذهب و ملیت خود در تمام جهان متحد شوند، قدرت عظیمی در قبال جنایات اشغالگران اسرائیل تشکیل می‌دهند. فلسطین و قدس همانند مکه مکرمه سرزمینی مقدس است. امیدواریم کشورهای اسلامی با برگزاری کنفرانسی از فلسطین حمایت کنند و ایران نامزد و داوطلبی برای اجرای این درخواست است. ما از ایران درخواست می‌کنیم که با برگزاری کنفرانسی اسلامی موضع آمریکا و اشغالگران اسرائیلی را محکوم کند.

مقاومت از مصالحه ملی جداست

عضو ارشد حماس در پایان در خصوص شکل‌گیری و گسترش انتفاضه جدید فلسطینی‌ها در واکنش به این اقدام آمریکا علیه قدس و آشتی ملی فلسطینی‌ها نیز بیان داشت: کرانه باختری سرزمینی اشغالی است و فلسطینی‌ها باید در آن به مقاومت در برابر اشغالگران بپردازند. البته تشکیلات خودگردان اجازه مقاومت را در این نقطه به فلسطینی‌ها نمی‌دهد، بنابراین مقاومت از مصالحه ملی جداست و امکان مصالحه میان ما که در برابر اشغالگران می‌ایستیم با گروهی که با اسرائیل ارتباط دارد، وجود ندارد، بنابراین این موضوع در کرانه باختری یک مسئله ملی است.

انتهای پیام/*

متاسفم! ارسال دیدگاه بسته شده است.

© 2018 کیو ام سی Suffusion theme by Sayontan Sinha